16 C
Vinkovci
Subota, 20. travnja 2024.

Operativnim snagama sedam novih vozila

Projekt EMBER u završnoj fazi

Više od autora

- vl promo-

Danas službeno završava projekt EMBER. Riječ je o projektu koji je  financiran IPA programom prekogranične suradnje i čija je vrijednost oko milijun eura. Završna konferencija projekta EMBER održana je krajem prošle godine u Vinkovcima gdje su predstavljene sve provedene aktivnosti koje su se održale kroz 15 mjeseci provedbe projekta. Cilj projekta je jačanje regionalne suradnje kroz zajednički sustav i pristup kao odgovor na poplave sliva rijeke Save u pograničnom području te unapređenje razine spremnosti u izvanrednim poplavama. Projekt službeno završava danas, a jučer je u Maloj županijskoj vijećnici u Vinkovcima održana službena predaja motornih vozila gradskim društvima Crvenog križa, Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja i Klubu podvodnih aktivnosti. A nabavljeno je sedam novih vozila koja su podijeljena operativnim snagama. Ugovore s predstavnicima službi potpisao je župan Božo Galić, koji je izuzetno zadovoljan ostvarenim u ovom Projektu, a koji je pokrenut, kako kaže, najviše iz razloga što smo prije nekoliko godina osjetili razornu moć prirode i prirodnih katastrofa. Nabavljena je i šatorska oprema za nužno zbrinjavanje stanovništva, mobilna kuhinja, čamci za spašavanje, a pristigla je i nova komunikacijska oprema, jedna od najsuvremenijih na području Hrvatske, puno sigurnija od mobilnih mreža koje u nepogodnim vremenskim situacijama nerijetko zakažu.  Projekt „EMBER- Ever-Moving border emergency response” provodi se u sklopu IPA programa prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija.


Provedba projekta započela je 06. listopada, 2016. godine i trajala je do 05. siječnja, 2018. godine, nositelji Projekta su Vukovarsko- srijemska županija i Sekretarijat Pokrajinske vlade Vojvodine, partneri iz Hrvatske su Agencija za razvoj Vukovarsko- srijemske županije Hrast i Državna uprava za zaštitu i spašavanje, a iz Srbije Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam i Fond „Evropski poslovi“ Vojvodine. Institucije koje su sudjelovale u radu radne grupe su Crveni križ Vinkovci, Hrvatske vode, Hrvatska gorska služba spašavanja, općina Šid, Javno vodoprivredno preduzeće „Vode Vojvodine“ Novi Sad, Grad Sremska Mitrovica, Gorska služba spašavanja Srbije, Crveni križ Vojvodine i “Vojvodinašume“. “Ciljevi ovoga projekta su Jačanje regionalne suradnje kroz zajednički sustav i pristup kao odgovor na poplave sliva rijeke Save u pograničnom području, te unaprjeđenje razine spremnosti u izvanrednim poplavama u pograničnim općinama uz sliv rijeke Save.

Kao specifične ciljeve možemo izdvojiti unaprjeđivanje vještina i postupaka snaga za zaštitu i spašavanje i usklađenog djelovanja tijela za upravljanje kriznim situacijama na hrvatsko-srpskoj granici tijekom i nakon poplava, te podizanje svijesti lokalnog stanovništva o djelovanju i obrani u slučaju poplave na hrvatsko- srpskoj granici“, rekla nam je voditeljica projekta Danijela Barišić. Bitno je naglasiti da je kroz Projekt nabavljena sva potrebna oprema za sprječavanje poplava, te je provedena dvodnevna radionica  kroz teoretski i praktični dio. Praktični dio održan je s ciljem osposobljavanja sudionika za rad na specijalističkoj opremi, a teoretski dio u obliku vježbe na vodi na kojoj su sudionici primijenili znanje na specijalističkoj opremi. Kroz ovu aktivnost izrađena su dva elaborata koji će koristiti sudionici vježba. Održana je i zajednička pokazna vježba na području Vukovarsko- srijemske županije u kojoj su sudjelovale snage civilne zaštite Hrvatske i Srbije. Simulacijom poplava prikazani su svi potrebni koraci u sprječavanju širenja poplave i intervencija snaga civilne zaštite te je za potrebe vježbe korištena sva oprema koja je nabavljena kroz projekt.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno