15 C
Vinkovci
Utorak, 23. travnja 2024.

Pčelarima isplaćeno više od 17 milijuna kuna

Više od autora

- vl promo-
Franjo Sorčik
Franjo Sorčik
franjo.sorcik@novosti.hr

Završena je obrada i isplata svih zaprimljenih zahtjeva za pčelarsku 2019. godinu, a u okviru provedbe mjera Nacionalnog pčelarskog programa za razdoblje od 2017. do 2019. godine.

Ukupan iznos raspoloživih sredstava predviđen omotnicom za ovu godinu u potpunosti je iskorišten te je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju isplatila sredstva korisnicima u ukupnom iznosu od 17.227.756 kuna.


Navedene brojke rezultat su provedenih sedam mjera iz Nacionalnog pčelarskog programa koji je okosnica za stvaranje uvjeta za bolji položaj pčelarstva u Republici Hrvatskoj te osnova za povećanje konkurentnosti u pčelarskom sektoru. Kako ističu iz ministarstva poljoprivrede, sve mjere koje se provode u suradnji s pčelarima osnažuju ovu gospodarsku granu i potiču razvoj ruralnih prostora. “Udruživanje, dobra organizacija i suradnja među proizvođačima možda se najbolje vidi upravo kod naših pčelara koji su školski primjer kako se uz dobru volju i dobre namjere može postići zavidan uspjeh. Od prošle godine med hrvatskih pčelara pakira se u nacionalnu staklenku za med, a svakoj staklenki meda može se putem jedinstvene i neponovljive brojčane oznake provjeriti podrijetlo i proizvođač. Inicijativu je pokrenuo Hrvatski pčelarski savez, a Ministarstvo poljoprivrede uključilo se u realizaciju jer smo prepoznali dodanu vrijednost koju će hrvatski med dobiti ovakvim načinom promocije, ali i zaštite i proizvođača i potrošača. Kontinuirano pomažemo hrvatskim pčelarima, olakšavamo im proizvodnju i pokrivamo dio troškova, a sustavno radimo i na promociji domaćeg meda. Pčelarstvo je uvršteno u sustav dodjele kvote za potrošnju plavog dizela pa pčelari po selećoj jedinici imaju pravo na 450 litara goriva”, objašnjava ministrica poljoprivrede Marija Vučković.

Sva pomoć pčelarima je ove godine i više nego dobrodošla jer prinosi su slabiji u odnosu na prijašnje godine. Uzrok tome prvenstveno su obilne kiše u svibnju i lipnju, što je uvelike poremetilo pčelinju pašu.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno