6 C
Vinkovci
Petak, 19. travnja 2024.

Hitna bez pacijenata s toplinskim udarom

Više od autora

- vl promo-
Antonija Periša
Antonija Periša
antonija.perisa@novosti.hr

Dolaskom ljepšeg vremena i vrućih ljetnih dana češće se događaju toplinski valovi koji, bez odgovarajućih mjera opreza, mogu ugroziti i život, dok češće izazivaju toplinske udare koji se definiraju kao iznenadni kolaps organizma koji nastaje zbog naglog, prekomjernog povišenja tjelesne temperature i nemogućnosti organizma da se hladi znojenjem i temperaturu održi u normalnim granicama radi ekstremno visoke vanjske temperature. Osim na izravnom boravku pod suncem, sunčanicu možete dobiti i u vrućim, zatvorenim prostorima, najčešće automobilima.

U Općoj županijskoj bolnici Vinkovci u posljednjih nekoliko tjedana broj pacijenata je približno jednak onom s početka godine. „Svakodnevni broj pacijenata se nije povećao, nemamo nikakve pacijente koji su došli izravno zbog posljedica vrućine, ali je bilo pacijenata koji su otprije bolesni pa im je vrućina samo pogoršala njihovo postojeće kardiološko i neurološko stanje, stanje središnjeg živčanog sustava ili srca. Do sada nismo imali nijednog pacijenta s toplinskim udarom ili sunčanicom”, rekla je doktorica Mirjana Petrović Lukačević dodavši kako se jedino povećao broj pacijenata s ozljedama jer ljudi svih uzrasta više borave vani.



Osim toga, iz Zavoda za hitnu medicinu Vukovarsko – srijemske županije javili su kako je „Županijski centar 112 od 14. do 29. lipnja zaprimio 330 poziva za savjet i 344 poziva za intervenciju hitne medicinske službe”, rekao nam je Stjepan Draganić, voditelj službe civilne zaštite Vukovar dodavši kako se radi o blago povećanom broju poziva, ali da se mora uzeti u obzir da se nikako ne može znati ima li pacijenata izravno pogođenih visokim temperaturama zbog nesavjesnog izlaganja suncu, jesu li ti pacijenti od prije zdravi ili bolesni te koje sve točno tegobe imaju.

Hrvatski Zavod za javno zdravstvo i ove je godine podsjetio sve građane Republike Hrvatske piti dovoljno negazirane tekućine te izbjegavati boravak na direktom suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, što se posebno odnosi na trudnice, starije osobe, srčane bolesnike i bolesnike s kroničnim bolestima. Osim toga, napominju svima koji rade vani kao što su na primjer građevinski radnici češći odmor, sklanjanje u hlad i konzumiranje jedne i pol čaše vode svakih 30 minuta. Ostalima savjetuju tuširanje u mlakoj vodi, nošenje lagane, široke i svijetle odjeće od prirodnih materijala uz obavezna pokrivala za glavu i sunčane naočale, te naposljetku konzumiranje čestih, laganih obroka uz izbjegavanje hrane bogate bjelančevinama.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno