13 C
Vinkovci
Petak, 19. travnja 2024.

I Vinkovci čuvaju uspomenu na poginulog vojnika Josipa Briškog

Više od autora

- vl promo-
Josipa Haluška
Josipa Haluška
josipa.haluska@novosti.hr

Točno godinu dana poslije smrti, Josip Briški dobio je svoje mjesto i u Vinkovcima. Mural posvećen ovom hrabrom vojniku svečano je danas otkriven u Grobljanskoj ulici, a Vinkovci su samo jedan u nizu gradova koji su Briškom na ovaj način odali počast.

1.ožujka 2019. godine Josip Briški prvi je put otišao na misiju u Afganistan. U vojsci je tada bio pet godina, a u tu ratom zahvaćenu zemlju otišao je kao pripadnik 10. Hrvatskog kontingenta NATO misije potpore miru Resulte Support. 24. srpnja 2019. postao je prva žrtva mirovne misije Republike Hrvatske kada je preminuo od teških ozljeda zadobivenih tijekom napada na vozilo Hrvatske vojske u Kabulu. Iza sebe je ostavio suprugu i jednogodišnjeg sina.

Osim vrlina koje krase Hrvatskoj vojnika, a to su spremnost i osposobljenost, Josip je imao i ono najvažnije – sve ljudske vrline koje krase istinskog domoljuba, prijatelja i čovjeka. Upravo iz tog razloga, svi koji su ga poznavali neće dopustiti da njegovo ime ode u zaborav. Na inicijativu prijatelja i suborca s kojim je bio u Zapovjedništvu specijalnih snaga, uz pomoć pripadnika navijačke skupine Ultras, u Vinkovcima je stoga izrađen mural s njegovim imenom i likom, datumom rođenja i pogibije te natpisom “Ako je potrebno da umrem, neka umrem kao commando”. Za izradu murala zaslužni su ponajviše Ultrasi, a današnjem otkrivanju je nazočio i ministar obrane Mario Banožić koji je, uz suborce, navijače, prijatelje i ostale građane ispred murala zapalio svijeću.

„Svojom hrabrosti i odanošću činio je da se hrvatski vojnik uistinu osjeća dostojanstveno, a da je bio vrlo kvalitetna osoba govore i murali koji niču u brojnim gradovima Hrvatske. To iskazuje veličinu njegova mladog života, ali je i podsjetnik svim budućim vojnicima kako se trebaju ponašati“, rekao je Banožić dodavši kako je Josip Briški poginuo u miru i to znači da Hrvatska vojska mora biti spremna na sve situacije. „Ministarstvo obrane ulaže i ulagat će dalje u modernizaciju Hrvatske vojske jer vidimo da, unatoč tome što smo spremni na sve, ponekad događaju ovakvi tragični događaji. Želja nam je da se ovako nešto više nikada ne ponovi i radit ćemo na tome da sigurnost hrvatskih vojnika bude na prvom mjestu“, istaknuo je.


Povodom obljetnice pogibije Josipa Briškog počast su odale i navijačke skupine oslikavanjem murala u svojim gradovima i to u Osijeku (Kohorta), Šibeniku (Funcuti), Širokom Brijegu (Škripari), Vinkovcima (Ultrasi), Vukovaru (BBB Vukovar), te Zagrebu (BBB), a uskoro će i u Livnu (Konjica) te Puli (Demoni).

Prva obljetnica pogibije skupnika Josipa Briškog obilježena je danas i u kampu Marmal u Afganistanu. U znak sjećanja na tragični događaj pripadnici 12. hrvatskog kontingenta u NATO misiji potpore Resolute Support u Afganistanu položili su vijenac i zapalili svijeću pored spomen ploče s imenom Josipa Briškog na spomen obilježju “Ehreinhain”.

Skupnik Josip Briški rođen je 1992. godine u Zagrebu. U Hrvatsku vojsku stupio je 2014. godine, bio je pripadnik Pukovnije veze, Gardijske mehanizirane brigade te Zapovjedništva specijalnih snaga. U čin skupnika promaknut je 2017. Posmrtno mu je dodijeljena medalja NATO za sudjelovanje u misiji odlučna potpora te je posmrtno odlikovan i od strane predsjednice i vrhovne zapovjednice Kolinde Grabar Kitarović „Redom kneza Domagoja s ogrlicom“. Od 1. listopada 2019. Središte za međunarodne vojne operacije nosi ime „Josip Briški“.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno