Iz CROBIOM-a, udruge za biomasu koja okuplja proizvođače peleta u Hrvatskoj tvrde kako je na hrvatskom tržištu uočen drvni pelet iz BiH s lažnim certifikatom, kao i da su proteklih tjedana uočene nepravilnosti oko prometa drvnog pelata.
Objašnjavaju, naime, da su dobili informaciju kako je u jednom hrvatskom trgovačkom lancu u prodaji pelet proizvođača Drvosječa d.o.o. iz BiH, dok je na ambalaži istaknuto kako roba posjeduje europski certifikat kvalitete peleta Enplus.
“Provjerom kod European Pellet Councila (europske organizacije za pelet i certificiranje) utvrđeno je kako navedeno poduzeće nije na popisu certificiranih proizvođača, te se na taj način plasmanom takve robe obmanjuje kupce nudeći im kvalitetu i karakteristike koju navedeni proizvod ne sadrži. O navedenoj situaciji CROBIOM je odmah obavijestio European Pellet Council sa sjedištem u Bruxellesu, kao i trgovački lanac koji prodaje ovaj pelet uz preciznu informaciju kako se na tržište stavlja proizvod s lažnim certifikatom. Zaprimljen je pisani odgovor ovog trgovačkog lanca u kojem se navodi kako navedena roba posjeduje certifikat, ali kako je isti izdan na drugu pravnu osobu, tvrtku DMM d.o.o. Iz Sarajeva. Kako se radi o drugom poslovnom subjektu u posjedu certifikata, CROBIOM je kao punopravna članica europskih strukovnih asocijacija prenio stajališta izdavatelja certifikata kako se temeljem zakonskih odredbi u ni u kojem slučaju ne smije koristiti certifikat za pelet druge tvrtke, što je trgovačkom lancu i dodatno argumentirano, uz prijedlog da se sporna količina trenutno povuče s tržišta i ukloni iz promidžbenih materijala koji promoviraju izuzetno niske cijene peleta. Do danas CROBIOM nije zaprimio povratni odgovor trgovačkog lanca, štoviše, današnjom provjerom na pojedinim prodajnim mjestima ovog lanca, utvrđeno je kako je sporni pelet proizvođača Drvosječa d.o.o. još uvijek u prodaji unatoč poslanim upozorenjima i argumentaciji o lažnom certifikatu za navedeni proizvod. Sukladno uputama izdavatelja certifikata o nepravilnostima je obaviješten Državni inspektorat RH, a EPC slične situacije uobičajeno rješava preko Europola, dok će se u ovom slučaju obratiti direktno nadležnim inspekcijama i institucijama u BiH”, navodi se u priopćenju CROBIOM-a.
Josip Faletar, predsjednik Uprave Spačve d.d. Vinkovci, jednog od najvećih hrvatskih proizvođača peleta, kaže kako zna za taj slučaj jer je pročitao u objavi CROBIOM-a, ali nije čuo za neke druge, slične slučajeve varanja kupaca.
“Certifikat ENplus je jako važan jer on je jamstvo da kupac dobije proizvod kakav je naveden u deklaraciji. U proizvodnom procesu imamo stroge kontrole i za svaku tonu proizvedenog peleta plaćamo određeni iznos kako bi mogli na svoje proizvode istaknuti da su certificirani ENplus certifikatom. Ali, ako netko nema certifikat, a na proizvodu istakne da ga ima, to je prijevara kupaca. Pelet se može prodavati i bez certifikata, ali se ne smije označiti ENplus certifikatom ako ga ne posjedujete”, objašnjava prvi čovjek vinkovačke Spačve.