Dobna granica konzumenata sve je niža, pa sve mlađe osobe posežu za opijatima, a najprisutnija je marihuana, potvrđuje Mirna Marić, policijska službenica za prevenciju.
„Sav fokus zajednice usmjeren je na iskorjenjivanje ove pošasti pa su ukupna županijska sredstva za provedbu i istraživanje na razini 115 000 kuna. Broj evidentiranih kaznenih djela je 97, prekršajnih prijava 130, broj zapljena 185, a po vrstama zaplijenjene droge prednjače lijekovi, heroin, kokain i marihuana”, ističe članica Županijskog povjerenstva za prevenciju ovisnosti.
Stoga njihove preventivne aktivnosti startaju početkom svake školske godine, a cilj je promicati pozitivni razvoj mladih, stvaranje pozitivne slike o sebi, svjesnosti o važnosti vlastite uloge u očuvanju zdravlja kao i spremnosti na prave odluke, a to je reći odlučno NE ovisnosti, naglašava.
U prošloj godini, Služba za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije registrirala je 187 osoba u tretmanu s područja županije, od toga 155 opijatskih ovisnika, a 32 konzumenta ostalih droga.
S područja Grada Vinkovaca je 56 opijatskih ovisnika i 19 konzumenata ostalih droga.
Pušenje cigareta i pijenje alkohola među učenicima u dobi 15-16 godina u padu je zadnjih nekoliko godina, ali zabrinjava potencijalno rizično korištenje kanabisa te izazovi koje predstavljaju nova ovisnička ponašanja.
Kanabis (marihuana) je i dalje najčešće korištena ilegalna droga među učenicima. Prosječno 16 % učenika izjavljuje da je koristilo marihuanu barem jednom u životu, dok 7.1 % u posljednjih mjesec dana. Dobna granica konzumacije “neopijatskih” vrsta droga, najčešće marihuane značajno je spuštena pa je tako najmlađi evidentirani konzument u trenutku uključivanja u tretman 2021. imao 12 godina. Blago je povećan broj novopridošlih opijatskih ovisnika, njih 11 u odnosu na 5 registriranih u prošloj godini. Trend novopridošlih konzumenata i ovisnika o ostalim drogama je u padu te je registrirano 23 novopridošlih konzumenata u odnosu na njih 34 u istom razdoblju 2021.
Novi podaci otkrivaju visoku prevalenciju korištenja e-cigareta, a probalo ih je čak 40% mladih u bilo kojem obliku. Visok udio e-cigareta uključuje nikotin i moguće je da je ukupno korištenje nikotina među adolescentima opet u porastu. Ovaj problem zahtijeva dodatna istraživanja s obzirom na potencijalne javnozdravstvene posljedice, saznajemo od Matee Mauer, psihologinje županijske Službe za prevenciju.
Nemedicinsko korištenje lijekova među adolescentima je također zabrinjavajuće. Sedativi ili analgetici za promjenu raspoloženja nisu nepoznati nekolicini mladih, a sintetske ili dizajnerske droge također su popularne među onima koji već eksperimentiraju s alkoholom, kanabisom i stimulantima, potvrđuju ankete što ukazuje na potrebu pažljivijeg praćenja ovog rizičnog ponašanja i podršku obitelji.
Prevencija počinje kod kuće, u obitelji, a nastavlja se u odgojno obrazovnim ustanovama te akcijama Županijskog povjerenstva koje je izašlo van, među ciljanu skupinu i neposrednim sadržajima animira događanja koja okupe veliki broj mladih.
Na međunarodni dan mentalnog zdravlja u listopadu, a pod sloganom Ostani svoj, to je uspjeh tvoj, ujedno pobjednikom prošlogodišnjeg natječaja povjerenstva, za petaše županjskog kraja organiziran je sportsko-rekreacijsko-edukacijski dan na kojem su osim 200 djece predstavljeni sportski klubovi s tog područja kako bi motivirali djecu na bavljenje sportom.
Istaknimo kako je Povjerenstvo dalo tiskati privjeske za ključeve s natpisom Sreća ne stanuje u promilima uz promotivni letak prevencije alkoholizma koji se, u dogovoru s HAK-om, poklanja svim mladim vozačima pri preuzimanju uvjerenja o položenom vozačkom ispitu.