Sezona je ambrozije koja alergičarima stvara velike probleme. Niče već sredinom travnja, a cvate od srpnja do početka jeseni, odnosno do prve pojave mraza. Vrhunac cvatnje je sredina kolovoza i početak rujna, kad je i najveća koncentracija peludnih čestica, ističe pulmologinja Maja Šalov.
Zakonska je obveza uklanjanje ambrozije prije faze cvjetanja kako bi se spriječila povećana koncentracija peludnih zrnaca u zraku i posljedično pogoršanje simptoma alergičarima i astmatičarima. Liječnica podsjeća, obveza postoji od 2007. godine, a najčešće podrazumijeva mehanički način kojim pojedinačne biljke suzbijamo čupanjem zajedno s korijenjem i pritom koristimo zaštitne rukavice. Ako je riječ o većoj površini, onda se preporučuje košnja prije cvatnje.
Postoje opcije kultivacije, okopavanja, pljevljenja, pročupavanja, ali i agrotehničke mjere koje postižemo obradom tla, pravovremenom sjetvom i gnojivom u kulturi, navodi. „Mi kao pojedinci možemo doprinijeti uklanjanju korova košnjom ili čupanjem u proljeće, ne u vrijeme visoke cvatnje, nego u travnju, svibnju ili lipnju, prije nego sama biljka procvjeta i prouzroči tegobe osobama s alergijom na ambroziju”, ističe.
Ambrozija je specifična biljka zato što proizvodi jako velike količine peludi i to oko 8 milijuna peludnih zrnaca tijekom cvatnje. Najveći je prirodni alergen među svim peludima. U dozi od 20 do 30 peludnih zrnaca, u metru kubičnom zraka, dovoljno je da izazove simptome alergijske reakcije. U tijeku cvatnje u zraku se može naći 4000 peludnih zrnaca po metru kubičnom, napominje. Naime, alergije možemo prepoznati ako kroz više godina primijetimo sezonsku pravilnost u nastanku tih tegoba, a koje su najčešće u vidu alergijskog rinitisa. Može se javiti i astma na koju upućuje otežano disanje, zviždanje u prsima, kašalj, noćno buđenje, pritisak u prsima i u slučaju sličnih simptoma, potrebno se javiti liječniku kako bi dobili odgovarajuću terapiju preporučuje.
„Ono što viđam u pulmološkim ambulantama jest da većina bolesnika svoje simptome vezane uz astmu liječi ventolinom. Međutim, on nije osnova liječenja astme, nego kratkotrajno smanjuje tegobe. U slučaju da ga bolesnici imaju u terapiji, preporučujem da se jave svom liječniku radi inhalacijske terapije”; riječi su pulmologinje. Isto tako, najbolje je pratiti izvještaj o koncentraciji peludi na svim stranicama koje se bave vremenskom i bioprognozom s alergijskim semaforom kako bi mogli izbjeći boravak na otvorenom kada je visoka koncentracija, posebice za sunčanih i vjetrovitih dana, preporučuje Šalov dodavši kako treba izbjegavati sušenje rublja na zraku, potrebno je boraviti u zatvorenom i klimatiziranom prostoru, a poželjno je imati propeludne filtere.