13 C
Vinkovci
Petak, 19. travnja 2024.

Paket mjera za pomoć gospodarstvu vrijedan je više od 30 milijardi kuna

Više od autora

- vl promo-
Franjo Sorčik
Franjo Sorčik
franjo.sorcik@novosti.hr

Premijer Andrej Plenković predstavio je danas u Hrvatskom saboru paket mjera za pomoć gospodarstvu vrijedan više od 30 milijardi kuna i pozvao na solidarnost i jedinstvo nacije u vrijeme pandemije koronavirusa.

Poručio je da se u velikoj bitci za zdravlje ne smije ostaviti po strani borba za svako radno mjesto te da Hrvatska situaciju dočekuje gospodarski spremnija i otpornija nego prije nekoliko godina. “Zahvaljujem na susretljivosti svih parlamentarnih stranaka da u ovakvoj proceduri zajednički pokušamo što prije donijeti odgovarajuće zakonske promjene kako bismo i kao Vlada i kao Hrvatski sabor odgovorili na izazove koje je pred nas postavila pandemija na globalnoj razini, a epidemija novog koronavirusa Covid-19 ovdje u Hrvatskoj. Prije nekoliko dana rekao sam da smo u ratu protiv koronavirusa, ratu protiv panike i ratu protiv društveno-ekonomskih posljedica novih okolnosti. Svijet se suočava s ovim problemom, Europa se suočava s ovim problemom, koji je krenuo iz Kine prije nešto manje od tri mjeseca i koji je do sada zarazio 200.000 ljudi i usmrtio preko 8.000 ljudi. To je dva puta više zaraženih koje imamo sada nego prije 13 dana, i dva puta više preminulih nego prije 9 dana, što znači da se dinamika širenja ove pandemije značajno ubrzala u protekla dva tjedna, ponajprije u Europi, i to nakon što je usporila u Kini prije mjesec dana”, rekao je uvodno premijer Plenković.

Istaknuo je i da je, za razliku od nekih drugih zemalja, broj oboljelih u Hrvatskoj još uvijek ograničen i da je potrebno upravo sada djelovati kako bismo spriječili munjevit rast koji se dogodio u tim zemljama.

“Valja podsjetiti, ovo je posebno važan podatak i molim javnost i sve vas da vodite računa o njemu, da je Španjolska prije točno 17 dana imala 84 zaražena, to je otprilike koliko Hrvatska ima danas, a danas ih je u Španjolskoj gotovo 12.000. U 17 dana, s 84 na 12.000. Stoga, kako bismo situaciju držali što je više moguće pod kontrolom, moramo uvesti drastičnije mjere kako bismo usporili razvoj ove epidemije koji je zahvatio cijelu Europu. Pripremili smo paket gospodarskih mjera za očuvanje radnih mjesta i likvidnosti poduzeća. Možemo slobodno kazati da je gospodarska situacija u Hrvatskoj prije ove epidemije bila zadovoljavajuća, sa stopom zdravoga rasta od 3 posto, s uravnoteženim javnim financijama, s viškom na tekućem računu platne bilance, s investicijskim kreditnim rejtingom i sa daljnjim smanjenjem javnog duga. Stoga novonastalu situaciju dočekujemo spremniji i otporniji nego da se ona dogodila prije nekoliko godina. Kako je nedvojbeno da epidemija koronavirusa utječe na gospodarsku aktivnost u Hrvatskoj, u ovoj velikoj bitci za zdravlje ne smijemo ostaviti po strani borbu za svako radno mjesto. Stoga ekonomskim mjerama dajemo poticaj za zadržavanje radnih mjesta, što nam je primarni cilj, ali i rješavanje problema nelikvidnosti onima čija je poslovna aktivnost smanjenja uslijed epidemije koronavirusa”, poručio je premijer.

Za pomoć gospodarstvu uslijed epidemije, pripremili su tako, u ovoj fazi 63 mjere, kroz 19 zakona i niz podzakonskih akata. Jedna dio njih provodi se i bez promjene zakona, odnosno putem uredbi i odluka Vlade.


Odlučeno je o odgodi javnih davanja poreznim obveznicima s poteškoćama. Riječ je o porezu na dohodak, porezu na dobit, doprinosima za mirovinsko i zdravstveno osiguranje na tri mjeseca, s mogućnošću produljenja za još tri mjeseca. Osnovna je ideja da se uslijed nastupa posebnih okolnosti poreznim obveznicima odobri odgoda plaćanja poreznog duga, a nakon toga i beskamatna obročna otplata. Dodatno, ministar financija dobiva ovlast da pravilnikom uredi sve pojedinosti te da po potrebi u vrlo kratkom roku prilagodi postupanje eventualnim budućim posebnim okolnostima. Beskamatnim zajmom općinama, gradovima i županijama, Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranju i Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje do visine poreza na dohodak, prireza i doprinosa čije je plaćanje odgođeno i/ili je odobrena obročna otplata. “Preuzimamo taj likvidonosni jaz na sebe odnosno na državni proračun. Osigurat ćemo financiranje i likvidnosti gospodarstva. Hrvatska banka za obnovu i razvitak i komercijalne banke, nakon razgovora koje smo obavili, spremne su za moratorije, odnosno odgode naplate kreditnih obveza, osigurati obrtna i sredstava za reprogramiranje postojećih kredita. Na primjer, krediti za likvidnost gospodarskim subjektima za financiranje plaća, režijskih troškova i ostalih osnovnih troškova poslovanja. Mjere se neće odnositi na one koji će otpuštati radnike. Dakle, potpora za očuvanje radnih mjesta u sektorima/poduzećima koji će biti pogođena koronavirusom je također predviđena. Financiranje 100% iznosa troška minimalne neto plaće po stalno zaposlenom uz uvjet da ne otpuštaju radnike”, objasnio je.

Ova je mjera, dakle, usmjerena prema poslodavcima radi zadržavanja i očuvanja radnih mjesta na način da će Hrvatski zavod za zapošljavanje poslodavcima isplaćivati iznos neto minimalne plaće 3250 kuna, ona je kao što znate u našem mandatu povećana za 100 eura, koju će onda oni isplaćivati radnicima.

Poslodavci mogu povrh toga isplaćivati i dodatni dio plaće, na što ih se potiče kroz mjere odgode plaćanja zdravstvenog i mirovinskog doprinosa te plaćanja poreza. Dakle, ne plaćaju ni zdravstveno, ni mirovinsko, ni poreze, dobivaju 3.250 kuna neto, a povrh toga mogu isplaćivati još ostali dio plaće svojim zaposlenicima. “Ovo je okolnost u kojoj je vrijeme za jedinstvo nacije. I stoga očekujem i od gospodarskih subjekata, a osobito poslodavaca, da razumiju trenutak u kojem se nalazimo i da prepoznaju kao zajednički cilj očuvanje radnih mjesta. Jedino ako smo svi kao društvo solidarni moći ćemo bolje prebroditi ovu krizu, i važno je da svi podjednako i solidarno snosimo dio tereta. Ovaj rat s koronavirusom znači da ćemo ga dobiti samo ako smo jedinstveni. Ako ne budemo jedinstveni, imat ćemo većih problema i veću štetu”, zaključio je premijer.

U planu je i niz sektorskih mjera, kao recimo odgoda plaćanja turističke članarine i turističke pristojbe, produljenje trajanja mjere „stalni sezonac“ za 6 mjeseci, povećanje sredstava za mikro zajmove, za obrtna sredstva za mikro i male poduzetnike do 25.000 eura, uz poček 12 mjeseci, nezuvjetno produljenje trajanja projekta za sufinanciranje projekata iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija i Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, dakle za korisnike sredstava europskih fondova.

U planu su i ubrzane isplate čak 75% potraživanih zahtjeva za plaćanje EU projekata, te odgoda plaćanja zakupnine zakupnicima i korisnicima poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno