3 C
Vinkovci
Petak, 19. travnja 2024.

Predstavljena knjiga Mare Čović “Pobijedimo strah zajedno”

Više od autora

- vl promo-
Aneta Pšihistal
Aneta Pšihistal
aneta.psihistal@novosti.hr

U vinkovačkom programu 17. Dana Matice hrvatske u Vukovarsko-srijemskoj županiji večeras je predstavljena knjiga Mare Čović “Pobijedimo strah zajedno”, izdanje Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima (2021.).

U ime domaćina nazočne je pozdravio doc.dr.sc. Dražen Švagelj, a o knjizi su govorile urednica Višnja Sorčik, prof., specijalistica kliničke psihologije Ana Majdančić i autorica Mara Čović. Ulomke iz knjige čitao je Josip Jurković, učenik Srednje strukovne škole Vinkovci, mentorica Ivana Petričević, prof.

Mara Čović danas je pedagoginja u mirovini, koja je radni vijek provela u osnovnim školama u Cerni i Štitaru, a, kako kaže, pravi je izazov u osobnome i profesionalnom radu doživjela u Domovinskom ratu.

Ne čudi stoga što je njezina treća knjiga, nakon “Odgajanje je i radost”, (Profil Internacional, Zagreb, 2007.) te “Odgoj u obitelji” ( Hrvatska Provincija Sv. Jeronima Franjevaca Konventualaca, Zagreb, 2010.), posvećena problemima i strahovima, promišljanjima djece i odraslih kroz priče nastale u vrijeme jednoga novoga straha, vrijeme korone, teško vrijeme posebno za djecu.

“Ova je zbirka u isto vrijeme i dijelom dječje književnosti i dijelom književnosti namijenjene djeci ako govorimo o zbirci iz perspektive različitih pripovjedača, djece i odraslih. Većina je zapisa nastala iz dječje perspektive, odnosno pripovjedači su djeca – autoričini unuci. Sve ispričane priče, svi iskazani dječji „problemi“ i njihova odanost voljenim osobama ispričani su tako da pobude zanimanje, ali i da budući mali i veliki čitatelji imaju određenu korist, odnosno, da ono što su pročitali utječe na njihove stavove, sposobnost kritičkog razmišljanja, boljeg razumijevanja odnosa među ljudima s posebnim naglaskom na pokazivanje empatije prema bližnjima i ne samo prema njima”, istaknula je Višnja Sorčik.


“Knjiga se bavi strahom, a strah je jedna od primarnih emocija, vezan za ljutnju, tugu, sreću, i zapravo predstavlja jednu adaptibilnu funkciju i jako nam je važan da bi preživjeli. On nas štiti, čuva od nekih opasnosti i nešto je što je sasvim normalno. Svaka razvojna faza, svaka dob ima neke svoje specifične strahove i ono što je jako lijepo prikazano u knjizi to su specifični strahovi u određenoj dobi djeteta. Ono što želim posebno naglasiti je to da je jako važno djeci, mladima, pomoći da se suoče s tim strahovima te tako emocionalno sazru i kasnije se  lakše nose s nekim problemima, a ova knjiga tome pridonosi”, istaknula je Ana Majdančić.

“Knjiga je pomoć djeci i odraslima u razdobljima nekakvih kriza, a korona je doista bila velika kriza u kojoj se trebalo znati snaći i ponašati. Moj cilj je bio pisati priče za svoju unučad, a onda je moj najstariji unuk u jednom trenutku dao ideju da se te priče objave. Glavni junaci su moji unuci, a poistovjetiti se s tim mogu naravno i sva druga djeca kao i roditelji. Meni su posebno dragocjeni njihovi crteži koji su nastali uz te priče i objavljeni su u knjizi. Priče su nastale kako bi se razdoblje razdvojenosti zbog korone lakše prevladalo unutar obitelji, a onda je nastala i knjiga koja krenula i u svijet i jako sam sretna zbog toga”, istaknula je Mara Čović.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno