18 C
Vinkovci
Četvrtak, 28. ožujka 2024.

Pronađi posao u drvnom sektoru! Nedostaje 80 radnika

Više od autora

- vl promo-
Tihana Papac
Tihana Papachttps://novosti.hr
tihana.papac@novosti.hr

Drvna industrija u županiji vapi za radnom snagom. Stanje je alarmantno, potvrdio je Mijo Ćošković, vlasnik tvrtke Šiška i dopredsjednik županijskog Drvnog klastera.

„Prioritet su stolari. Oni su nositelji naše proizvodnje. Jednako i pomoćni radnici. Imamo potrebu po svim radnim mjestima, govoreći u ime svih članova klastera,” istaknuo je.

Analiza potreba 15 drvoprerađivača kaže da nam nedostaje 80 radnika u 13 zanimanja. Prednjače dakle stolari, radnici primarne i finalne obrade drveta te 3D i CAD operateri, naglasila je Ana Škrabo, voditeljica projekta u ime Drvnog klastera Slavonski hrast koji je s Vukovarsko-srijemskom županijom nositelj afirmativne priče u realnom sektoru. Iz tog se razloga krenulo u projekt „Pronađi posao u drvnom sektoru!“ čiji je tim odradio prvi sastanak. Traje od polovice srpnja, 24 mjeseca.

Studij Drvne tehnologije, Centar kompetencija, promjene u vlasničkoj strukturi drvoprerađivača, osposobljavanje za tržište rada teško zapošljivih mladih ljudi, radnje su to koje su prethodile, podsjetio je vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić ne zaboravljajući predizborno obećanje o decentralizaciji Hrvatskih šuma. Nabrojano je preduvjet rasta zaposlenih i plaća u drvnom sektoru iz kojeg i sam dolazi.

„Ovakvim razvojem županije mišljenja sam da će to biti itekako moguće. Uz vrlo dobru i organiziranu srednju, Drvodjelsko-tehničku školu, imamo razloga biti optimisti kada je riječ o drvnom sektoru. Bit će posla i to bolje plaćenog za mlade ljude nego je to bilo do sada,” najavljuje župan.



S obzirom na nedostatak radne snage, Drvni će klaster u okviru projekta obrazovati 30 nezaposlenih mladih ljudi s ciljem lakšeg zapošljavanja u drvnom sektoru. Riječ je o NET osobama, teško zapošljivim mladim ljudima do 29 godina, većinom NKV, koji nisu u sustavu obrazovanja niti osposobljavanja, niti su bili u evidenciji HZZ-a najmanje četiri mjeseca prije ulaska u projektne aktivnosti, pojasnila je Škrabo.

„Kada im predstavimo zanimanja, ponudit ćemo im besplatno pohađanje verificiranih programa obrazovanja. Na kraju programa, ovisno o motivaciji i stečenim zanimanjima zaposlit ćemo ih kod odabranog drvoprerađivača. Cilj projekta je da minimalno deset osoba koje prođu program obrazovanja ostvari posao u drvnom sektoru”, najavila je voditeljica projekta teškog nešto više od milijun i tristo tisuća kuna, financiranog iz europskog Socijalnog fonda.

Uz obrazovanje, polaznici će proći i stručnu praksu, a drvoprerađivači će na koncu dati procjenu jesu li oni pravi kadar što na koncu otvara mogućnost zaposlenja. Iako plaće danas u drvnom sektoru nisu atraktivne, potvrdio je Ćošković kao jedan od predstavnika branše, nastoje ih povećati kroz davanja za topli obrok i putni trošak. Spremni su i dalje plaćati obveze državi no traže način da se dio tih sredstava vrati izravno na račune zaposlenika u radno-intenzivnim proizvodnjama jer su davanja na plaće ogromna, mišljenja je. “Kada bi se s pet i pol došlo do šest tisuća kuna mjesečno, da bi to za početak bilo zadovoljavajuće,” poručuje dopredsjednik županijskog Drvnog klastera.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno