Spušten je zastor na ovogodišnji DORF festival koji je po 18. put u gradu na Bosutu uspješno organizirala Udruga ljubitelja filma RARE. U prostorima Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci pripremila je bogat program, a u regionalnom programu prikazano je 8 filmova autora iz Hrvatske, Srbije, Slovenije i Sjeverne Makedonije, od kojih su dvije bile hrvatske premijerne projekcije.
Festival dokumentarnog rock filma zatvoren je dodjelom nagrada najboljim filmovima o kojima su, u regionalnoj konkurenciji, odlučivali Rela Petric (redateljica i montažerka iz Dubrovnika, autorica prošlogodišnjeg pobjedničkog DORF filma, predsjednica žirija), Marinko Marinkić (snimatelj i direktor fotografije iz Gunje, predsjednik MMC SKIG i potpredsjednik Hrvatskog filmskog saveza) te Goran Nježić (glazbenik, vizualni umjetnik i filmaš iz Siska, aktivan na nezavisnoj sceni).
Nagradu za najbolji film DORF 2024 dobio je film „Sanjalice“ autora Vladimira Petrovića (Srbija). Prema mišljenju žirija „ovaj film u režiji i montaži Vladimira Petrovića i Uroša Timotijevića predstavlja kompaktno djelo koje se jasno i sigurno kreće samozadanom putanjom i fokusom, koje uspješno drži od početka do kraja. Tome pridonosi i vješto usklađivanje arhivskih snimki, animacija i snimljenih intervjua koji ni u jednom trenutku ne odskaču jedni od drugih te se materijali neprimjetno isprepliću i pretaču u zanimljiv i vizualno siguran narativ, kažu organizatori.
„Zapanjujuća je i očita količina truda koja je bila potrebna da bi se istražila i razvrstala sva ta arhivska građa, a potom vještom i kreativnom montažom uobličila u jedno djelo koje svojom toplinom i ljudskosti mami osmijeh na lice. Svaki akcent animacije je skladno i zabavno spajao anegdote sa arhivom koja se čini kompletnom i maksimalno iskorištenom, a osvježavajuće je doživjeti priču isključivo iz perspektive samih članica benda“, stoji u pojašnjenju.
Posebno priznanje za oblikovanje zvuka dobio je film „Efterklang: The Makedonium Band“ autora Andreasa Johnsena (Danska/Sjeverna Makedonija“, a koje je žiri dodijelio za „izvrsno shvaćanje važnosti zvuka u ovakvom djelu i oblikovanje istoga. Zvuk predstavlja tihu i sveprisutnu nit vodilju ka finalnom nastupu odlično balansirajuci između ambijentalnih zvukova istraživanja Skoplja i njegove okolice te zvuka benda u procesu komponiranja i eksperimentiranja kulminirajući u odličnom finalnom nastupu – u kojem se spajaju sve ideje i slojevi koje smo imali prilike pratiti tokom filma.”
Recimo još kako su u popratnom, OFF DORF programu, pripremljene bile tri promocije knjiga, a prije proglašenja najboljeg filma premijerno je predstavljena i „Monografija festivala dokumentarnog rock filma DORF 2007. – 2024.“
Toni Šarić, predsjednik Udruge RARE, za Novosti.hr rekao je kako je monografija prilika da se prisjetimo i podsjetimo koliko je DORF postao pravi vinkovački kulturni brand, festival koji je ucrtao Vinkovce na festivalsku mapu Hrvatske, ali i šire. Djelo je ona Martina Peranovića, dizajnera koji je već godinama zaslužan za vizualni identitet DORF-a.
„Arhiviranje je inače problem u doba inflacije sadržaja i svih drugih brojnih online varijanti. Odlučili smo napraviti tiskanu verziju kako bi monografiju predali Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici da se pod njihovim kriterijima čuva jer oni po zakonu moraju čuvati 100 godina. Možda najbolji i najjači trag o festivalu. Osobno ne vjerujem kako će za 10-ak godina sve ove online varijante biti nešto posebno korisne, tako da sam siguran da će ovo biti i uspomena, ali i nešto što će ostati trajno sačuvano u knjižnicama”, istaknuo je Šarić.
Podsjećamo, autor ovogodišnjeg vizualnog identiteta bio je Goran Nježić, a za unikatne nagrade na ovogodišnjem festivalu zadužen je bio mladi vinkovački kipar Vjekoslav Filipović.