Drugim mjestom u kategoriji amatera na osječkom Pannonian Challenge-u, Vinkovčanin Jagor Jurič proteklog je ljeta započeo svoj put u skateboardingu, jednom od ekstremnih sportova koji je sve popularniji i u Vinkovcima. Svoje vještine brusi uglavnom u skate parku u Lenijama, a nakon što je cijela infrastruktura dotjerana do posljednjeg detalja, park je postao omiljeno gradsko okupljalište zaljubljenika u adrenalinske sportove.
Među krošnjama drveća u parku Lenije, tik do popularnog plavog nogometnog terena, smjestio se jedan drugi sportski teren, onaj namijenjen ljubiteljima adrenalinskog sporta. Veličine 70 kvadratnih metara dobro služi rolerima, bajkerima i skejterima, a mnogi u njemu vide potencijal proširenja i razvoja ekstremnog sporta u gradu na Bosutu. Jedan od njih je i 14-godišnji Jagor Jurič koji s prijateljima često svoje vještine brusi upravo na ovom poligonu.
“Skate scena u Vinkovcima je mala, nemamo nikakvu udrugu ili društvo. Ima nas po malo skejtera i bmxera, možda oko 10, ali kako kažu – malo nas je, al nas ima. Skejtanje je predivna aktivnost, a dodatna prednost je u tome što nije bitno imaš li skate park, možeš voziti bilo gdje”, govori nam Jurič. Dodaje kako se skejtanjem počeo baviti 2018. godine. Nikada nije bio zainteresiran za nogomet ili košarku, a kada je upoznao ovaj ekstremni sport zaljubio se na prvi pogled.
Skejtaju gdje god im je dopušteno, a uz park u Lenijama, to obično rade i na kolodvoru ili kod Meduze. Međutim, poligon u skate parku ne može se lako zamijeniti budući da se tamo u potpunosti mogu posvetiti i uživati u adrenalinu koji im donosi skateboarding. Asfaltirana podloga, metalno drvene konstrukcije i startna rampa za zalet kojim se postiže brzina pri dolasku na druge elemente je sve što im je potrebno, pa stoga i ne čudi što upravo tamo možete vidjeti najveći broj mladih sportskih avanturista. U proteklih sedam godina bilo je određenih poteškoća, no danas sportaši mogu nesmetano uživati u kvalitetnom napravljenom parku.
“Puno djece i mladih bude tamo gotovo svakodnevno. Neko vrijeme bilo je sitnih problema s elementima, no sada je popravljen i stvarno je u odličnom stanju. Velike pohvale našem gradonačelniku što nam je to omogućio”, rekao je Jagor koji je na osječkom Pannonian Challenge-u osvojio drugo mjesto u kategoriji amatera, a poručuje kako se ovim sportom u budućnosti misli baviti ozbiljnije. Kao jedan od potencijalnih razloga zašto se više ljudi ne bavim ovim sportom ističe i velike troškove, jer komplet daske stoji oko 100 eura, a i svaka tri do četiri mjeseca sportašima su potrebne nove patike. Međutim, malo više motivacije i dodatnog poticaja donijelo bi dodatnu korist u razvoju skate scene u Vinkovcima.
“Mislim da bi prvenstveno trebalo okupiti više skejtera, djecu više upoznati s ovim sportom i pokazati da mogu biti kreativni, samo da se odvaže i probaju”, poručuje Jagor. Zima je pokazala zube i ovih dana ljubitelji ekstremnih sportova nisu toliko aktivni, no vjerujemo da će s prvim zrakama sunca i višim temperaturama skate park vrvjeti vinkovačkim sportašima.