16 C
Vinkovci
Subota, 20. travnja 2024.

Služba spašavanja na vodi na vinkovačkoj Banji

Više od autora

- vl promo-
Aneta Pšihistal
Aneta Pšihistal
aneta.psihistal@novosti.hr

Vinkovačka Banja omiljeno je mjesto za ljetno osvježenje, a unazad desetak godina puno je učinjeno na uređenju ovoga kupališta i na sigurnosti kupača. Tako Banja, između ostaloga, svake sezone ima i Službu spašavanja na vodi.
Organizaciju Službe spašavanja na vodi financira Grad Vinkovci, a ove sezone službaa je uspostavljena od 16. srpnja do 15. rujna, što je onda ujedno i službena sezona kupanja na Banji uz dežurstvo spasioca od 11 do 19 sati. Za sigurnost kupača ove sezone brine se spasilac Tomislav Ivančić, koji tu zadaću obavlja temeljem prijave na javni poziv Grada Vinkovaca za uspostavu i provedbu Službe spašavanja na vodi na kupalištu Banja.
“Kako bih postao spasilac na vodi morao sam proći obuku koju provodi Hrvatski Crveni križ. Prije samog tečaja, odnosno teoretske i praktične nastave, trebalo je ispuniti postavljene norme, isplivati 400 m za manje od 8 minuta i roniti 25 m u daljinu. Nakon položenih normi i tečaja, slijedi provjera sposobnosti i oni koji polože stječu certifikat profesionalnog spasioca na otvorenim vodama”, ističe Tomislav Ivančić.
Njegova je zadaća na Banji, kaže, nadzor nad kupalištem, provođenje preventivnih mjera s ciljem sprječavanja nesreća na kupalištu te izvođenje akcija spašavanja i pružanja prve pomoći. Za sada potrebe za intervencijom nije bilo, a vezano uz epidemiju novog koronavirusa građani se pridržavaju epidemioloških mjera i preporuka. Na kraju Tomislav Ivančić sve kupače podsjeća na to kako se treba ponašati na kupalištu odnosno što činiti kako ne bi ugrozili svoju sigurnost. A ono osnovno je pridržavati se pravila sigurnog kupanja: ne plivati najmanje jedan sat nakon obroka, ne plivati pod utjecajem alkohola, ne ulaziti vruć u vodu, ne skakati u vodu nepoznate dubine, ne udaljavati se previše od plaže…
“Za kupalište Banja, inače, može se reći kako je kupalište srednjeg rizika. Tako je kupanje na Banji opasnije od kupanja na moru i na bazenima, a manje je opasno od kupanja na rijeci. U svakom slučaju, bez obzira na to gdje se kupali važno je pridržavati se pravila koja pridonose sigurnosti”, ističe Tomislav Ivančić.


Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno