8 C
Vinkovci
Srijeda, 24. travnja 2024.

Tea Prgić: Bez obzira na težinu koju nosi, biti medicinska sestra je najljepši i najhumaniji posao na svijetu

Više od autora

- vl promo-
Josipa Haluška
Josipa Haluška
josipa.haluska@novosti.hr

Kada spasiš jedan život onda si heroj, no kada spasiš stotine života onda si – medicinska sestra. To znači raditi ono što nitko drugi neće, na način na koji nitko drugi ne može, usprkos svemu onome što prolaze. Liječe, njeguju, hrabre i slušaju i to bez recepta. Sretan Međunarodni dan sestrinstva!

Danas, u ovim teškim i nepredvidivim okolnostima, posao medicinara bliži nam je nego ikada prije. Svjedočimo njihovoj požrtvovnosti i neizmjernom trudu da nam otklone svaku tegobu, a svoj plemeniti rad posebno su pokazali u posljednjih godinu dana s prve crte obrane od koronavirusa. Današnji dan idealna je prilika da se podsjetimo na njihovu nezamjenjivu ulogu i zahvalimo medicinskim sestrama i tehničarima što nam pružaju pravu njegu, daju terapiju, dijele s nama našu patnju, nesigurnost, usamljenost i strah, a u svom radu nesebično daju dio sebe pružajući pacijentu utjehu, toplu riječ i osmijeh. Biti medicinska sestra znači suzdržavati vlastite suze i stalno crtati osmijehe na licima ljudi.

Sestrinstvo je jedna od najvažnijih i najhumanijih profesija na svijetu za koju se odlučila i Tea Prgić, glavna sestra Opće županijske bolnice Vinkovci. Za nju ono nije samo posao, već poziv koji traži najljepše u ljudskome biću, a to je čovječnost, odnosno humanost i predanost pozivu.

“Biti medicinska sestra, raditi i živjeti taj posao znači između ostalog posjedovati stručna znanja i stručne vještine, biti emocionalno zrela i stabilna osoba, osoba koja će moći razumjeti i nositi se s ljudskim patnjama, osoba koja će moći razumjeti i nositi se s etičkim dvojbama, osoba koja će biti kadra razumjeti pacijentove osjećaje i ponašanja u određenoj situaciji te osoba koja će biti spremna prihvatiti odgovornost”, ističe Tea koja ovaj posao obavlja nešto manje od 15 godina. Dodaje kako su glavni problemi s kojima se susreće ova struka loši uvjeti rada, potplaćenost i ne priznavanje visokog obrazovanja. No, svi vjeruju kako će nadležne ustanove što prije pronaći rješenje za dobrobit svih nas.


Vinkovačka bolnica ima oko 400 medicinskih sestara koje se svakodnevno bore za sve “stanovnike” ove ustanove i s tim brojem mogu relativno normalno funkcionirati, čak i u ovim “nenormalnim” uvjetima. Brzo su im se prilagodile i u svakom trenutku od samog početka pandemije uspjeli pronalaze načine da Covid odjele opskrbe s dovoljnim brojem medicinskih sestra. Sve one su u svom radu pokazale ogromnu hrabrost i snalažljivost.

“Svjesni smo da biti medicinska sestra/tehničar u ovim iznimno zahtjevnim i teškim vremenima pandemije nije nimalo lako. Mogu Vam samo reći da je pandemija zaista snažno utjecala na rad medicinskih sestara, no mi smo tu borbu jednostavno morali prihvatili. Ona je naš posao i naša dužnost od koje ni u jednom trenutku nismo ustuknuli. Štoviše, medicinske sestre naše ustanove u svom su svakodnevnom radu davale i još uvijek daju nadljudske napore. Mi smo iznimno ponosni na sve naše medicinske sestre koje su svojim radom tijekom pandemije još jednom dokazale da su vrhunski profesionalci”, kaže glavna sestra.

Tea koristi ovu priliku i svim medicinskim sestrama i medicinskim tehničarima upućuje iskrene čestitke povodom obilježavanja Međunarodnog dana sestrinstva. Zahvaljuje svim kolegicama i kolegama koji svojim neumornim radom, svojom požrtvovnošću i nadljudskim naporima čuvaju naš zdravstveni sustav, kako inače tako i sada za vrijeme pandemije.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno