1 C
Vinkovci
Četvrtak, 25. travnja 2024.

Velik trag ostavio ponovnim uvođenjem hrvatskog jezika

Više od autora

- vl promo-
Josipa Haluška
Josipa Haluška
josipa.haluska@novosti.hr

Davne 1811. godine u jednoj vojničkoj obitelji u Vinkovcima rodio se Josip Šokčević, jedan od najznačajnijih Vinkovčana koji su doprinijeli razvoju Hrvatske. Za sedam godina banovanja napravio je jako puno toga i zato je važno odati mu počast i prisjetiti se vremena u kojemu je živio.

Kada se ban Jelačić razbolio, privremeno ga je zamjenjivao Josip Šokčević. Bio je on realna alternativa jer je Šokčević preuzeo ideje slavnoga bana. Iako nije naslijedio Jelačića nakon smrti, ostavio je veliki trag u Vinkovcima, ali i cijeloj Hrvatskoj. Za Bachova apsolutizma i Jelačiću su bile ograničene „ruke“. Porazom kod Solferina car je morao popustiti, ukida se Bachova diktatura i car popušta. Na prijedlog đakovačkoga biskupa Josipa Jurja Strossmayera, car prihvaća za bana Josipa Šokčevića, koji banuje od 1860. – 1867. godine. Dolazeći iz Beča, Šokčević uvodi hrvatski jezik u „javni saobraćaj“.

„Šokčević preuzima Jelačićevu ideju o zastavi trobojnici, iako je kraljevina Dalmacija bila pod Bečom, a ne pod banom. U tom se ogleda i suprotstavljanje službenoj carskoj vlasti. Na pripremnoj konferenciji za sabor i kasnije na prvom zasjedanju sabora Hrvati nisu uspijevali izboriti odluku koja je trebala dovesti do ukidanja Vojne krajine i njezinog priključenja civilnoj Hrvatskoj. Šokčević je tu bio nemoćan“, pojasnio nam je Zlatko Virc, povjesničar i magistar arheologije te predsjednik Hrvatskog sokola Vinkovci.

Određeno suprotstavljanje carskom stavu bilo je organiziranje željezničke banske konferencije koja je razmotrila buduće željezničke pravce od posebnog gospodarskog interesa za razvoj Hrvatske.  Ništa značajnija nije bila i organizacija Prve dalmatinsko-hrvatsko-slavonske izložbe u Zagrebu iza koje je nastavljena tradicija održavanja zagrebačkih velesajmova. Unaprijedio je organizaciju riječne plovidbe, podržavao je industrijalizaciju, uzgoj svile, osnivanje banaka. Na prijedlog Sabora podržao je osnivanje Jugoslavenske akademije i plan osnivanja sveučilišta u Zagrebu.  Na njegov poticaj istočni dio Srijema vraćen je u Srijemsku županiju.


U organizaciji povijesnog i športskog društva Hrvatski sokol Vinkovci i Šokačkih rodova, 209. obljetnica rođenja našega Vinkovčanina Josipa Šokčevića svečano je obilježena polaganjem vijenaca danas na Gradskom groblju. Polaganju je nazočila i delegacija Grada Vinkovaca, predvođena gradonačelnikom Ivanom Bosančićem

„Naš ban zaslužuje da mu odamo počast. Učinio je grad ovakvim kakav je danas jer željeznica, koja je njegova zasluga, Vinkovcima je dala jedan prosperitet. Zahvala Sokolovima i Šokačkim rodovima i svima onima koji čuvaju uspomenu na bana jer nije mala stvar imati bana za svog građanina, a nadam se da će spomen na njega među našim građanima zaživjeti još više“, rekao je Bosančić.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno