6 C
Vinkovci
Petak, 19. travnja 2024.

Vinkovački rocker Alen Marin stare kazete i ploče pretvara u unikatne lampe

Više od autora

- vl promo-
Josipa Haluška
Josipa Haluška
josipa.haluska@novosti.hr

Iako je njegov rock stavila na čekanje, pandemija koronavirusa Alenu Marinu je pomogla otkriti jedan novi svijet – svijet u kojemu ovaj vinkovački glazbenik spaja glazbu i svjetlost, donoseći dašak nostalgije za nekim prošlim vremenima.

Oštećene audio kazete i gramofonske ploče koje je pregazilo vrijeme postale su medij kojim se karizmatični frontmen rock grupe Kojoti Alen Marin trenutno najbolje izražava. U svojoj maloj radionici zaboravljenim i prašnjavim uspomenama daje novi život i to u obliku lampi. Idealan je to spoj glazbe i svjetla, budući da se, uz glazbu, Alen profesionalno bavi i scenskom rasvjetom u kazalištu pa je u ovom jednom hobiju spojio sve svoje interese. Ideju za to je dobio u obiteljskoj kući u Vinkovcima, za vrijeme lockdowna.

„U svojoj bivšoj sobi pronašao sam svoje i kazete mlađeg brata koje su čamile ondje zaboravljene tridesetak godina. I tako je sve počelo“, priča ovaj Vinkovčanin sa zagrebačkom adresom dodavši kako je na internetu već vidio lampe koje ljude izrađuju od raznih predmeta pa se i on odlučio pozabaviti sličnim. Rođak mu je dao uništene gramofonske ploče iz poplavljenog podruma, a na raspolaganju mu je bila očeva skromna radionica. I tu je sve počelo.

Ove unikatne, posebne i zanimljive lampe nastaju od ploča i kazeta koje ljudi ne žele više imati u svojoj fonoteci, a upravo one Marinu pomažu odmoriti živce, opustiti ga i donijeti mu jedan novi oblik izazova. Kazete su Alenu puno značile u životu i on ih sada na neki način spašava – daje im novu svrhu. Stari glazbeni mediji njegovom intervencijom postaju donositelji svjetla.



“Potrebno je dosta vještine da se ukroti žilavi vinil. Najprije sam pokušavao s pilicama za drvo, pa onda bušilica, sve živo sam isprobao. Nisam imao koga pitati, zapravo nisam mogao naći dovoljno informacija na internetu. Pa sam onda sam shvatio i zato sad koristim kružnu, okruglu bušilicu, kako se to zove jer se s njom može najbolje napraviti rupa”, objašnjava Alen. I dalje zna, kaže, raditi iste greške, ali to je sve “ljepota” posla.

Napravio je već nekoliko desetaka glazbenih lampi, a brdo pozitivnih reakcija ga je iznenadilo pa su mnoge već završile u privatnim kolekcijama. Često kod ljubitelja glazbe i pratitelja njegove Facebook stranice Lamps by Alen Marin. Ploče su mnogim ljudima značajan predmet s karizmom, dizajnerski masterpiece, objašnjava glazbenik svoju fascinaciju nosačima zvuka. “Da utješim vinil frikove: ja nikad ne uništavam ploče koje su vrijedne. To su uglavnom oštećene ploče, ploče iz nekih poplavljenih podruma, zaboravljenih tavana, ploče koje su neupotrebljive”, napominje. Izrada lampe ovisi o modelu, a može trajati dan, dva ili tri.

Unatoč teškoj situaciji na glazbenoj sceni, Marin pozitivno gleda na budućnost. „Uspijevamo i nastupati tu i tamo, ali sve je to držanje glave iznad vode. Imamo iskustva s dugim pauzama pa nema prevelike drame“, opisuje minimaliziran rad s Kojotima. Jedan je od rijetkih koji je uspio situaciju okrenuti u svoju korist pa se tim više njegove glazbene lampe pokazuju kao pun pogodak. Barem dok se njegov život aktivnog rokera ne vrati na staro. Do nekih novih nastupa na bini.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno