Dan sigurnijeg Interneta jedan je od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti. Prilika je to da se podsjetimo zašto je dobro biti informiran kako bismo izbjegli sve oblike internetskih prijevara, a u obilježavanje se i ove godine uključila Policijska uprava vukovarsko-srijemska koja provodi online predavanja u osnovnim školama na području naše županije.
Svake godine drugog utorka u mjesecu veljači obilježava se Dan sigurnijeg Interneta, ove godine pod temom „Zajedno za bolji Internet“. Tehnologija i elektronički uređaji neizbježni su u životu djece i mladih, ali njihovo korištenje treba biti sigurno i odgovorno. Važno je upoznati djecu i mlade, ali i širu javnost, sa savjetima za sigurno korištenje interneta, naučiti djecu i mlade da u virtualnom svijetu poštuju svoje sugovornike i da poštuju svoju privatnost, ali i privatnost drugih.
„Nije tehnologija nešto što čini loše stvari, nego ljudi koji koriste tu tehnologiju, osobito u posljednje vrijeme kada smo sve više izloženi njezinom utjecaju i primorani se koristiti njome. Posebno su izložena djeca i kao što smo se mi nekada igrali na ulici, tako se djeca danas igraju na Internetu, odnosno na društvenim mrežama. Iako većina njih ima vještine za korištenje suvremenih informacijskih komunikacijskih tehnologija, nedostaje im životno iskustvo. Zbog toga i brojnih drugih razloga cilj je edukativnim radionicama informirati mlade o svim opasnostima na koje mogu naići korištenjem novih tehnologija, želimo im podići razinu znanja, pravila ponašanja, ukazati na vlastitu odgovornost, na važnost uvažavanja drugih prilikom korištenja Interneta i društvenih mreža, posebno na zaštitu osobnih podataka i privatnosti općenito“, pojasnila nam je policijska službenica za prevenciju Marina Škarica.
Ističe kako je pandemija koronavirusa znatno promijenila naše živote, osobito živote djece koja su učionice i školsko dvorište zamijenila virtualnim platformama, stoga je važno ukazati im na dobre i korisne strane Interneta, ali i one loše kako bi mogli poduzeti sve mjere vezane uz njihovu sigurnost.
„Važno je zaštiti uređaje od mogućih napada što će postići korištenjem antivirusnih programa, vatrozida, redovitim ažuriranjem uređaja, ne skidanjem baš svake aplikacije za koju njihovo društvo smatra da je dobra i zanimljiva. Ne smiju nipošto zaboraviti da svoje osobne podatke ne smiju olako stavljati na Internet, to je nešto što oni moraju čuvati i davati samo osobama od povjerenje i u samo u svrhu koja je nužno opravdana“, ističe Škarica.
Policijske službenice za prevenciju PU vukovarsko srijemske provode stoga online predavanja u osnovnim školama na području naše županije. Jučer su održana u osnovnim školama u Gunji i Slakovcima, danas u Vrbanji, a do kraja tjedna planirana su predavanja u osnovnim školama u Komletincima, Šarengradu, Starim Mikanovcima i u Vukovaru, kao i sudjelovanje policijskih službenica za prevenciju u webinaru koji organizira Gimnazija Vukovar.
Puno je toga na što je važno obratiti pozornost kada je Internet u pitanju, osobito društvene mreže. Moramo znati kako zaštiti sebe i druge, poštivati određena pravila i svoje omiljene aktivnosti ipak imati pod nadzorom. Stoga je naša Policijska uprava na svojim službenim stranicama objavila dodatne savjete i upute koje nam svima mogu pomoći u bezbrižnijem lutanju bespućima Interneta, a možete ih pronaći ovdje.