18 C
Vinkovci
Četvrtak, 28. ožujka 2024.

Zbog provjere, od iduće godine, zahtjev za ulazak u RH podnose državljani trećih zemalja

Više od autora

- vl promo-
Tihana Papac
Tihana Papachttps://novosti.hr
tihana.papac@novosti.hr

ETIAS je Europski sustav za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja, a njime se nastoji se poboljšati unutarnja sigurnost, spriječiti nezakonito useljavanje. Konkretno, odnosi se na državljane trećih zemalja, primjerice Srbije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore koji će prije ulaska u šengenski prostor tako biti provjereni u informacijskim sustavima EU-a za unutarnju sigurnost, granice i migracije. Trebao bi zaživjeti u praksi krajem ove godine uz jednostavan i brz postupak. Izdavanje dozvole za putovanje koštat će sedam eura, plaćat će se samo jedanput i vrijedit će tri godine za višekratni ulazak.

„Putnici će morati ispuniti internetski obrazac zahtjeva preko namjenske stranice ili mobilne aplikacije. Ispunjavanje obrasca zahtjeva ne bi trebalo trajati dulje od 10 minuta te za njega ne bi trebala biti potrebna nikakva dokumentacija osim putne isprave (putovnice ili jednakovrijedne isprave). Ako osoba ne može podnijeti zahtjev (zbog dobi, razine pismenosti, informatičke pismenosti ili pristupa potrebnom uređaju), zahtjev može podnijeti treća osoba. Svi podnositelji zahtjeva u dobi između 18 i 70 godina morat će elektronički platiti naknadu u iznosu od 7 eura po zahtjevu”, stoji na službenoj stranici EU-a u BiH.

Odobrenje za putovanje bez kojeg se neće moći prijeći granica u najvećem broju slučajeva bit će izdano unutar nekoliko minuta od podnošenja zahtjeva, a rijetko zbog dodatne provjere, dozvola se može čekati do 30 dana, naveli su iz Ureda specijalnog predstavnika EU-a u BiH, te su za portal Akta.ba istakli da će sustav ETIAS postati operativan od 2023. godine, prenosi RTL.

Njime će se omogućiti interoperabilnost s ostalim informacijskim sustavima EU-a, a važan je za osobe koje nisu državljani zemalja članica EU-a i ne moraju tražiti vizu za ulazak u Schengenski prostor jer će se prema novim pravilima morati registrirati prije puta i dobiti odobrenje. Tako će državljani zemalja izvan EU-a koji ne trebaju vizu morati odvojiti nekoliko minuta prije putovanja na ispunjavanje online prijave koja će u najvećem broju slučajeva (očekuje se više od 95 % slučajeva) biti automatski odobrena.


Hrvati koji žive u BiH i imaju hrvatsko državljanstvo neće morati plaćati ovu potvrdu, dok ostali moraju.

Nova pravila omogućit će središnjem sustavu ETIAS-a da provodi provjere u Schengenskom informacijskom sustavu (SIS), viznom informacijskom sustavu (VIS), sustavu ulaska/izlaska (EES), Eurodacu, bazi podataka kaznene evidencije državljana trećih zemalja (ECRIS-TCN) te bazama podataka Europola i Interpola.

Treba napomenuti da ETIAS neće promijeniti pravila o tome koje zemlje izvan EU-a podliježu obvezi dobivanja vize niti će uvesti nove obveze posjedovanja vize građanima onih zemalja koje su od te obveze izuzete. Uvođenjem ETIAS-a nastoji se poboljšati unutarnja sigurnost, spriječiti nezakonito useljavanje, zaštititi javno zdravlje i smanjiti kašnjenja na granicama tako što će se osobe koje bi mogle predstavljati rizik u vezi s nekim od navedenih područja identificirati prije dolaska na vanjske granice.

ETIAS je također ključni element interoperabilnosti baza podataka, važnog političkog cilja EU-a.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno