5 C
Vinkovci
Utorak, 19. ožujka 2024.

Žene u novinarstvu izloženije su napadima, češće su meta online zlostavljanja, ali i fizičkog zlostavljanja

Više od autora

- vl promo-
Josipa Haluška
Josipa Haluška
josipa.haluska@novosti.hr

Žene u medijima u prosjeku dobiju tri puta više zlostavljačkih komentara na društvenim mrežama nego njihovi muški kolege, čak dvije trećine njih doživjelo je neki oblik online zlostavljanja ili uznemiravanja barem jednom, a šest najtežih napada na novinare u 2020. godini bilo je usmjereno prema ženama. Zašto je položaj žena u novinarstvu lošiji od položaja muškaraca i može li se to iskorijeniti pokušava odgovoriti 2. Media In Time festival.

U organizaciji Udruge za medijsku kulturu, pluralizam i komunikaciju Press+ danas i sutra u Vinkovcima i Vukovaru traje drugi po redu novinarski festival Media In time, utemeljen 2020. godine s ciljem razvoja novinarstva i otvaranja komunikacijskih kanala između sudionika, kreatora i korisnika medijske scene.

Drugo izdanje pod nazivom „Žene, mediji i (ne)moć” posvećen je medijskim djelatnicama – novinarkama, urednicama, snimateljicama i njihovom položaju u novinarskoj profesiji koji je, prema brojnim istraživanjima, u pravilu lošiji od muškaraca. U Vinkovcima je stoga danas održana panel diskusija „Položaj žena zaposlenih u medijima” na kojoj su brojni gosti pokušali pronaći odgovor na brojna neodgovorena pitanja.

„Položaj žena u novinarstvu i medijima jako je problematičan. Sve statistike pokazuju da su žene izloženije napadima i puno su češća meta online zlostavljanja fizičkih nasrtaja. Kukavicama koje napadaju iza tastature je uvijek lakše napasti ženu. To su pokazatelji, to nije moj dojam”, rekla je Maja Sever, predsjednica Sindikata novinara, dodavši i kako su žene 16 posto manje plaćene u svim poslovima pa tako i u novinarstvu.

Napominje kako bi se više trebalo govoriti i o percepciji žena kroz medije, starosnoj diskriminaciji, diskriminaciji po spolu i o ženama koje se percipira kao one koje su za kulturu i za praćenje lakših tema. „No, kolegice u hrvatskom medijskom prostoru pokazale su da su itekako jake i važne istraživačke novinarke koje otvaraju i najosjetljivije teme i pritom su otvorene prema napadima. Mislim da je to zajednička borba. Moramo biti svjesni ravnopravnosti”, dodala je.

Novinarka Dalmatinskog portala Živana Šušak Živković prošle je godine na svojoj koži osjetila napad. I fizički i verbalni. Naime, za vrijeme Uskrsa i u početcima ovog korona ludila izvještavala je o aktualnim događajima kada su na nju fizički nasrnuli, a napadi i prijetnje kasnije su nastavljeni na društvenim mrežama. Sankcija za odgovorne još uvijek nema.

„To je tada okarakterizirano kao normalno, nitko nije reagirao, policija je prema službenoj dužnosti izašla, ali ostalo je na tome. Iz svog iskustva napadnute žene mislim da su žene češće izrgnute brutalnijim napadima, o tome se ne govori dovoljno i to je stvar protiv koje se trebamo boriti”, kazala nam je Šušak Živković.

Hrvoje Zovko, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva, rekao je kako je nedopustivo da nakon toliko vremena od napada još nitko nije odgovarao.



„Zabrinjavajuće je to da državno odvjetništvo spava, kazna za napad na novinara je 5 godina i to bi bila dobra poruka svima. Zato je važno da imamo ovakve događaje i o tome pričamo, kako bi ukazali na položaj novinara i novinarki. Uvjeti u kojima radimo vuku se već godinama, no oni su eskalirali u posljednje dvije godine. Mediji su ljudima krivi za sve, a svjedoci smo i podcjenjivačkih izjava s najviših razina vlasti”, istaknuo je Zovko.

Riječi je na panelu bilo i o statističkim podacima. Prema podacima HND-a u prošloj je godini bilo 12 napada, šest na muškarce i šest na žene. Međutim, u šest najtežih napada mete su bile žene. Žene su manje plaćene od muških kolega, a redovito se predstavljaju u kontekstu tema poput zdravlja, ljepote, kuhanja i mode, dok su u temama politike, ekonomije i sudstva podzastupljene.

Govorilo se i o famoznom prošlom vikendu i seriji napada na novinare, pa su gosti istaknuo kako, osim poznatog slučaja napada na novinara Latkovića, fizički i verbalno su napadnute i novinarske s HRT-a, Al Jazeera-e, N1 i Nove TV.

U nadi da će se situacija popraviti, HND i Sindikat su uputili Ministarstvu unutarnjih poslova dopis u kojemu traže da se uspostavit protokol jedne sustavne zaštite svih medijskih djelatnika. U budućnosti će biti još ovakvih prosvjeda i ne žele da se ovakve stvari ponovi, ali i da se ne dogodi nešto puno gore.

„Mi upozoravamo na atmosferu linča u kojoj radimo, a oni koji su zaduženi za to ništa nisu učinili po tom pitanju”, poručio je Zovko.

Festival se nastavlja sutra u Vukovaru kada će s početkom u 10 sati biti održana panel rasprava na temu “Seksizam, mobing i seksualno uznemiravanje”. Spomenimo još kako je u sklopu ovog događaja danas u vinkovačkom kazalištu otvorena izložba karikatura Petra Pismetrovića, dok će sutra u Vukovaru biti predstavljen projekt “Žene novinarke za jače civilno društvo”.

„Nadamo se kako ćemo ovogodišnjim festivalom dati naslutiti odgovore na dio problema s kojima se suočavaju žene zaposlene u medijima i na taj način dasti skroman doprinos boljem položaju kolegica koje svakodnevno na terenu obavljaju isti posao kao i mi, muški novinari, snimatelji, tonci, ali često se njihov doprinos ne cijeni na isti način”, zaključio je organizator Željko Draženović, predsjednik Ogranka HND-a Vukovarsko-srijemske županije.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno