Od 1. siječnja 2024. godine prestaje dvojno iskazivanje cijena, što znači da će svi oni koji se još uvijek nisu priviknuli na novu valutu, euro, morati sami preračunavati cijene.
Osim toga, Fina i Hrvatska pošta s prvim danom nove godine prestat će pružati uslugu zamjene valute, a novčanice, kao i kovanice, moći će biti zamijenjene samo u Hrvatskoj narodnoj banci koja će trajno mijenjati novčanice kune. Kovanice će moći zamijeniti u roku od tri godine od dana uvođenja eura, odnosno najkasnije do 31. prosinca 2025. godine.
Tihomir Mavriček, izvršni direktor sektora za gotov novac HNB-a rekao je kako je zadnjim radnim danom, 22. prosinca, u optjecaju bilo 4,56 milijardi kuna. “To je gotov novac, novčanice i kovanice kuna koje građani još uvijek imaju kod sebe. Ne samo oni, već i turisti koji su te kune dobili kad su bili u Hrvatskoj, koje su iznijeli i koji će ostati kao suvenir”, istaknuo je za Dobro jutro, Hrvatska.
Iz Hrvatske narodne banke napominju kako unatoč tome što se količina gotovog novca smanjuje, dosadašnja iskustva zemalja koje su uvele euro pokazuju da se nikada ne zamijeni cjelokupan gotov novac bivše valute. Rast cijena i visoka inflacija doveli su do sporijeg privikavanja na novu valutu jer polovica građana još uvijek preračunava eure u kune.
Naime, kuna je naša službena valuta bila jako dugo, točnije 28 godina, stoga ni ne čudi što je građanima potrebno više vremena za prilagodbu. Mijenjanjem valute i povećanjem cijena, više nemamo pravu procjenu o cijeni iz tog razloga većina ljudi preračuna iz eura u kune jer cijenu koja je izražena u kunama znamo pravu vrijednost i jesmo li spremni izdvojiti toliko novaca za određenu stvar koju kupujemo.
Na tu smo temu razgovarali i s Vinkovčanima te ih pitali kako su se oni naviknuli na euro i što misle o ukidanju dvojnih cijena.
Marija Matijević kazala je kako je preračunavanje eura u kune vjerojatno navika koju ćemo još duže imati, sve dok se u potpunosti ne naviknemo na euro.
Sličan je odgovor imao i Stjepan Kralj. „Vidi se razlika i smatram kako je skuplje prelaskom na novu valutu. Nije baš onako kao što su rekli da će biti, odnosno da će cijene ostati iste kao u kunama, stoga moramo gledati na svaki cent”, rekao je dodavši kako vjeruje da još dugo uspoređivati valute.
Jedne od rijetkih koje su se brzo naviknule i lako prilagodile su Ljubica Šimić i Ivanka Mandić. „Više ni ne preračunavam iz eura u kune, već sam se brzo prilagodila na novu valutu i mogu reći kako mi to nije nikakav problem”, rekla je Ljubica.
„Skoro godinu dana ovako funkcioniramo pa mi nije teško palo i naviknula sam na euro”, istaknula je Ivanka.
Po svemu sudeći, kunu ćemo još dugo spominjati, a građanima će ipak trebati više vremena na potpunu prilagodbu i smatranja eura svojom valutom.