U subotu je kalendarski počela zima i njezini prvi dani svakako će biti pravi zimski, no pitanje koje nas već godina zanima je – Hoćemo li imati bijeli Božić? Iako snijeg zna stvarati brojne probleme, osobito u prometu, ugođaj božićnih blagdana nije potpun bez bijelog snježnog pokrivača.

Najveća mogućnost za bijeli Božić ove godine je u Lici, Gorskom kotaru i Posavini. Zatim ističe se i Slavonija, dok je u okolici Zagreba te na sjeveru ta vjerojatnost manja.
Prava zima koja bi nam donijela snijeg na najradosniji kršćanski blagdan počinje u utorak kada se predviđa pretežno oblačno i hladno vrijeme, uz sjeverni vjetar u unutrašnjosti. Snijeg će stvarati snježni pokrivač, a mogući su i mjestimični zapuhi. Obilniji snijeg očekuje se u Lici, Gorskom kotaru, Slavoniji i Baranji. U četvrtak će biti promjenjivo oblačno, uz još povremenog snijega.
“U Slavoniji bi već moglo biti snijega za Božić, tamo su šanse za sada velike. Snijeg bi se tamo mogao zadržati u obliku snježnog pokrivača. U južnijim krajevima neće biti snježnih oborina”, rekao je za Jutarnji list prognostičar DHMZ-a.
Evo što pokazuje trenutna prognoza za Vinkovce. Bit će kiše, ali i snijega.

Bijeli se Božić, objašnjava Pelajić, događa uglavnom u gorju, dok u nizinama nije čest. Dapače, sve je rjeđi, a zabilježen je, iako rijetko, i na obali.
Na Griču, u Zagrebu, gdje se snijeg opaža od 1894. samo je 28 puta promatrače ujutro na Božić dočekao kakav-takav snijeg na tlu. Nikad nakon 2007. Ako dopustimo da je i pojava pokoje pahulje u zraku dovoljna za ‘bijeli Božić‘, onda je takvih bilo 4 više, 31, od 129, (i opet ne nakon 2007. na Griču i u Maksimiru).
U svakom slučaju malo manje od 25%, ali u posljednjih 16 godina nikad! DHMZ je prije nekoliko godina pripremio analizu snježnog pokrivača debljeg od 1 centimetar na 11 glavnih meteoroloških postaja sa 60-godišnjim nizom, u razdoblju od 1961. do 2020. Očekivano najviše ‘bijelih Božića‘ bilo je na Zavižanu (56, više od 90%), pa na Pargu iznad Čabra, te u Gospiću i Ogulinu, gdje se skoro svake druge godine može nadati božićnom snježnom pokrivaču (50%). Za postaje u nizinama: Zagreb, Karlovac, Sisak, Varaždin i Osijek učestalost je bila između 17% i 32% ili jednostavnije oko već spomenutih 25%, rekao je Pelajić.
A prema procjeni meteorologa, ove su godine šanse za bijeli Božić dobre.
U dijelu kopnene Hrvatske moguć je bijeli ugođaj za Božić, u većini gorja siguran. Ove godine božićno vrijeme bit će jedno od hladnijih u zadnjih 10-ak godina. Uzmemo li u obzir cijeli mjesec prosinac on će ove 2024. u većini Hrvatske vjerojatno biti s prosječnom temperaturom ili malo višom.







