Četvrtak, 25. travnja 2024.

Dinamu Kup u Vinkovcima

Franjo Sorčik
franjo.sorcik@novosti.hr

Zagrebački Dinamo tituli prvaka Hrvatske pridodao je i onu osvajača nogometnog Kupa. Večeras je u Vinkovcima, pred više od osam tisuća gledatelja pobijedio Hajduk 1:0 i u svoje vitrine smjestio još jedno Rabuzinovo sunce. Modrima je ovo čak 15. put da su podigli pehar namijenjen osvajačima Kupa. Utakmica je na početku bila dosta nervozna, s velikim brojem grešaka i na jednoj i na drugoj strani, no kako je vrijeme odmicalo, momčadi su podizale nivo borbenosti i trke, te smo do kraja prvog dijela utakmice vidjeli dvije velike prilike Dinama, ali i vratnicu Hajduka, kao i dvije sporne situacije pred Dinamovim golom. U drugom dijelu uzbuđenja je bilo manje, Zagrepčani su preko Gavranovića, a nakon velike pogreške Savvasa, u 54. minuti došli do vodstva, koje su mirno čuvali do kraja utakmice. Večeras najbolji igrač Hajduka, a možda i utakmice bio je Dante Stipica, koji je u prvih 45 minuta spasio Bijele od pravog potopa. Najprije je sjajnom obranom skinuo šut iz blizine Soudaniju u 12. minuti, da bi osam minuta kasnije refleksno nogom skinuo šut Ademiju s desetak metara. Osim Gavranovićeva pogotka i sjajnih obrana Stipice, utakmicu su obilježile i sporne situacije, odnosno sudačke odluke u korist Dinama. Naime, nakon početne dominacije Dinama, Hajduk se sredinom poluvremena probudio i počeo opasnije prijetiti, no da Splićani ne dođu do gola prednosti, ali i igrača više pobrinuli su se Mario Zebec i njegovi pomoćnici. Nakon jedne odlično odigrane lopte, krenuo je Said u 23. minuti sam prema golu Dinama, no sustigao ga je stoper Perić i rukama srušio na travnjak, a sudac Zebec umjesto crvenog kartona igraču Dinama, uz asistenciju pomoćnika Križarića, dosudio nedozvoljenu poziciju igraču Hajduka. Na žalost, nakon pregledavanja usporene snimke, vidljivo je da Said nije bio u zaleđu, sve je bilo regularno, Perić je trebao dobiti crveni karton, a Dinamo 70 minuta igrati s igračem manje. Nova sporna situacija dogodila se sedam minuta kasnije, Gyurcso je pao u kaznenom prostoru Dinama nakon duela sa Stojanovićem, tražio je tom prilikom jedanaesterac, a dobio samo žuti karton zbog navodne simulacije. Također, nakon što smo više puta pogledali snimku sporne situacije, dojma smo da je kazneni udarac trebao biti dosuđen. Nastavak utakmice uglavnom je obilježilo divljanje pripadnika Torcide koji su, osim što su kidali stolice i bacali ih na atletsku stazu, bakljadom izazvali prekid utakmice, te se sukobili s policijom. Sve u svemu, Vinkovci su spremni dočekali jedan ovakav veliki događaj, organizacija je bila na nivou, navijanje glasno i u granicama korektnog, a što je najbitnije Cibaliji je nakon današnje utakmice ostao proširen i sređen stadion, kapital koji se u narednom razdoblju mora iskoristiti. Na žalost, ukupan dojam ove lijepe nogometne večeri pokvarile su nepromišljenosti i greške, kako suca Zebeca, tako i navijača Hajduka. Nebrojeno puta osjetila je i Cibalia na svojoj koži koliko takve greške mogu biti skupe, stoga se nadamo da će odgovorni poduzeti sve kako bi se broj istih barem smanjio.