U Gradskoj knjižnici i čitaonici u Vinkovcima održano je predstavljanje knjige Globalizacija i Europa na raskrižju: Europa od volje za moći do volje za ništa, cijenjenog politologa i sociologa, Anđelka Milardovića. Zahvaljujući knjizi možemo odgovoriti na pitanja što se događa s Europom, odakle dolazi njeno odustajanje od same sebe, kada se i zašto ono dogodilo i najvažnije od svega, što nas čeka na kraju tog samonametnutog civilizacijskog nihilizma. Milardović navodi osam markera Europe na raskrižju, a to su filozofija, demografija, migracije, populizam, umjetna inteligencija, klimatske promjene, deglobalizacija i geopolitika po čemu zaključujemo da živimo u vremenu brzih i značajnih promjena kao i redefiniranja životnih prioriteta. Hrvatska, kao i Europa u cjelini, suočava se s ozbiljnim demografskim izazovima. Smanjuje se broj pripadnika određenih naroda, što zbog ekonomskih potreba otvara vrata velikim migracijama i dolasku radnika iz kultura koje se značajno razlikuju od naših, stoga prihvaćajući stanje kao neizbježnost, budućnost Europe leži u integraciji tih ljudi i njihovih obitelji jer sve drugo vodi u getoizaciju, nerazumijevanje i potencijalne sukobe.
„Pred nama su izazovi koji su opisani kao raskrižje s osam pravaca, uključujući demografiju, populizam, umjetnu inteligenciju, klimatske promjene, kao i posljedice koje su donijeli COVID-19, Trumpova administracija i ruska agresija na Ukrajinu. Europska unija ostaje jedna od najpoželjnijih destinacija za život na globalnoj razini, a hoće li tako ostati u velikoj mjeri ovisi o našoj svjesnosti prema procesima migracija”, zaključio je Milardović.
Knjiga je značajan putokaz za razumijevanje sadašnjeg trenutka, ali i budućih opasnosti te nas evocira na svjesnost našega identiteta ili smo odustali od njega u korist našeg vlastitog komoditeta. Na kraju predstavljanja uslijedila je rasprava i razgovor o aktualnoj geopolitičkoj situaciji u zemlji i svijetu.