Hrvatska proglašava Dan žalosti zbog smrti pape Franje

|

- Advertisement -

Vlada Republike Hrvatske donijet će odluku o proglašenju Dana žalosti u subotu, 26. travnja, na dan kada će se u Vatikanu održati pogreb pape Franje. Odluku je danas potvrdio premijer Andrej Plenković tijekom posjeta Jasenovcu, ističući kako je to čin poštovanja prema poglavaru Katoličke Crkve čiji je utjecaj bio globalan i koji je ostavio dubok trag i u Hrvatskoj, prenosi RTL Danas.

„Razmišljao sam o tome. Naša ideja je da to bude u subotu na sam dan ispraćaja Pape“, izjavio je Plenković, prenose.

Premijer je pritom podijelio i svoja iskustva sa susreta s papom Franjom za njegova privatnog posjeta Rimu. Naglasio je kako je susret bio posebno dirljiv, jer se Papa nalazio u vidno narušenom zdravstvenom stanju, no i dalje je zračio „vedrinom, toplinom i snažnom željom da do kraja ispuni svoju misiju“.

„To je bilo veliko zadovoljstvo za mene, moju suprugu, a posebno za našu djecu“, dodao je Plenković.

Premijer je objasnio kako susret nije bio planiran s njegove strane, već je uslijedio na inicijativu protokola Vatikana. Time se osvrnuo i na val negativnih komentara na društvenim mrežama.

„To govorim zbog zaista groznih komentara na društvenim mrežama, koje i inače u Hrvatskoj poprimaju besramne razmjere, a ovo je jedan od najgorih i potpuno neinformiranih“, istaknuo je.

Dan žalosti u Hrvatskoj, kako podsjeća RTL Danas, obilježava se spuštanjem zastava Republike Hrvatske na pola koplja na svim državnim i javnim institucijama. Na taj dan od 7 do 19 sati ne mogu se održavati zabavne priredbe zabranjene su sve zabavne manifestacije, a televizijske i radijske kuće obvezne su prilagoditi svoj program kako bi dostojanstveno obilježile taj dan – emitiranjem sadržaja prikladnog naravi žalosti.

Premijer je izrazio i želju da prisustvuje posljednjem ispraćaju Pape u Vatikanu, no čeka potvrdu protokola.

Pogreb pape Franje bit će velik događaj za Katoličku Crkvu, ali i za milijune vjernika diljem svijeta, a Hrvatska će mu iskazati poštovanje na najvišoj razini.

- Advertisement -

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.