Ogranak Matice hrvatske u Vinkovcima sinoć je predstavio novo izdanje, knjigu pjesama “Pogledom unedogled”, književni prvijenac mlade Vinkovčanke Marijane Misir.
Uvodnu riječ dao je predsjednik vinkovačke Matice hrvatske Dražen Švagelj, a knjigu su predstavile autorica i urednica Ivana Petričević, Marijanina mentorica dok je bila učenica Srednje strukovne škole Vinkovci. Uz autoricu, pjesme iz knjige čitale su učenice njezine bivše škole: Tonka Čačić, Ana Marošević i Matea Knežević, a večer je upotpunio Tamburaški sastav “Sokol”. Vodi ga još jedna bivša učenica SSŠ Vinkovci Ena Božić s kojom sviraju Adriano Prša, Andrej Vukoja i Luka Kovačević.
“Ono što je bit ovoga stihovlja jest da su to stihovi iz vizure nekadašnje srednjoškolke. Dakle to su pjesme koje je Marijana stvarala u četverogodišnjemu školovanju dok je bila moja učenica u Srednjoj strukovnoj školi Vinkovci. U tim pjesmama se zrcale misli o nekim životnim preokupacijama i pokušaji ma otkrivanja lijepoga i dobroga u suvremenosti“, istaknula je Ivana Petričević.
Zbirka “Pogledom unedogled”, moglo se čuti, podijeljena je u pet ciklusa: U potrazi za Slavonijom, Žene kao unutarnje svjetlo, Povratak malim stopama, Okovi iz okrenuta svijeta i Pisac kao vječni vrtlar.
“Iz naslovnih sintagmi vidljivo je da su središnje, teme i motivi zavičaj, žena, povratak u djetinjstvo, odnos mržnje, slobode, dobroga, lijepoga te promišljanje o prvotnoj zadaći pjesnika, ali i umjetnika općenito. Istaknula bih najopsežniju rubriku “Okovi iz okrenuta svijeta” gdje Marijana vrlo zrelo razmišlja o problemima suvremenosti. Čak bih mogla bih reći da su to egzistencijalističke teme u kojima se ona bori za boljitak budućnosti. Također, kada piše o pjesnicima ona smatra da bi svaki pjesnik trebao pisati bez ikakve cenzure i ona pjesnika naziva vrtlarom što je poigravanje s Mihalićevim tekstom “Majstore ugasi svijeću”. Ona baš suprotno govori: vrtlaru radi na čišćenju svega onoga što je loše u ovom svijetu” kazala je Petričević.
“Kako je srednjoškolsko odrastanje jedan formativni dio Marijane Misir, kroz njezine stihove vidi se kako se ona razvija od prvoga razreda do četvrtoga razreda. Vjerujem da će Marijanino stihovlje biti zanimljivo ne samo srednjoškolcima nego i svim recipijentima poezije i lirike jer je to jedan pluralizam različitih stilova“, zaključila je Ivana Petričević.
Marijana Misir kazala je kako je objavljivanje pjesama bila njezina želja koju je pomalo kočio strah, ali ga uspjela prevladati i uz pomoć svoje profesorice i mentorice pa onda i urednice Ivane Petričević, posložiti svoju prvu zbirku pjesama i uopće svoj književni prvijenac.
“Počela sam pisati još u osnovnoj školi, ali nitko to nije prepoznao sve dok nisam došla u Srednju strukovnu školu gdje je profesorica Ivana Petričević prepoznala tu neku iskru u meni i počela me poticati na pisanje. Tako je nastajalo sve više pjesama i tako je nastala moja zbirka. Ono što me inspirira i što pretačem u stihove ponajprije je Slavonija jer vidim da dosta ljudi odlazi i htjela bih s pomoću stihova oživjeti Slavoniju, a kroz humanizirani pejzaž same Slavonije iskazujem u stihovima i neke svoje osjećaje“, istaknula je autorica.
Marijan Misir, moglo se čuti, okušala se i u pisanju kratkih priča. Pisala je na temu Domovinskog rata, a kroz formu kratke priče želi progovoriti i o drugim temama pa se od nje možda može očekivati i neka zbirka kratkih priča ili ukoričena kombinacija pjesama i kratkih priča.
Marijana Misir (2005.) prve godine djetinjstva provela je u Posavskim Podgajcima, a s 11 godina s obitelji dolazi u Vinkovce. Nakon OŠ Davora Trstenjaka školovanje nastavlja OŠ Bartola Kašića iz koje upisuje Srednju strukovnu školu Vinkovci, smjer hotelijersko-turistički tehničar. Od 2023. godine studentica je Fakulteta drvne tehnologije i šumarstva Sveučilišta u Zagrebu na dislociranom studiju u Vinkovcima.