Četvrtak, 6 studenoga, 2025

Knjižnice naše županije bogatije za 10 VR uređaja

|

Narodne knjižnice Vukovarsko-srijemske županije i ove su godine obogaćene novom generacijom VR tehnologije. Kroz projekt Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Županija je svim narodnim knjižnicama osigurala Meta Quest uređaje za virtualnu stvarnost koji sadrži 23 interaktivne scene koje predstavljaju 3D multimedijske prikaze zavičajnih tema iz kulture, znanosti, geografije, povijesti, sporta i umjetnosti, uz interaktivne elemente kojima se korisnici kreću kroz sadržaj. Riječ je o nastavku dugogodišnjeg projekta kojim se digitalne inovacije sve snažnije uvode u knjižnice, škole i bibliobusne stanice diljem županije.

Ravnateljica Općinske narodne knjižnice Babina Greda Ivana Jurić istaknula je kako su dio ove priče od samih početaka.

„Babina Greda je vezana za ovaj projekt od samih početaka. Već smo prije dvije godine dobili virtualni uređaj, VR naočale. I mogu reći da su svi oduševljeni time, pogotovo djeca. Najmlađi su oduševljeni i redovito dolaze u knjižnicu”, rekla je Jurić.

Dodala je da vjeruje kako će nova tehnologije pomoći i u povratku starijih navika.

„Ako će doći zbog virtualnih uređaja u knjižnicu, onda će možda u neko dogledno vrijeme vidjeti neku knjigu koja će im biti zanimljiva i pročitati ju.”

Također, ravnateljica Hrvatske knjižnice Otok Marijana Barnjak Jelić naglasila je posebnu vrijednost ovih uređaja za manju sredinu.

„Posebno zahvaljujem Vukovarsko-srijemskoj županiji, što je drugu godinu prepoznala i gradsku knjižnicu Otok kao mjesto kojem treba darovati ove naočale za virtualnu stvarnost. Ove prošlogodišnje zaista koristimo svakodnevno, pa se radujemo novim edukativnim i kreativnim sadržajima u našoj knjižnici”, kazala je.

Istaknula je i važnost digitalnih vještina za mlađe generacije.

„Sretni smo što će i knjižnica poput naše, koja je manja i često ima ograničena novčana sredstva, moći ponuditi nešto više.”

Županijska pročelnica za kulturu, turizam i sport Tamara Kalistović podsjetila je da projekt traje već sedam godina.

„Od 2018. godine datira početak ovog projekta. Kolega Viktor Lukačević, idejni je tvorac na neki način uz gospođu Ivu Grković, ravnateljicu Matične službe Vukovarsko-srijemske županije. Svake godine, od 2018., projekt se nadograđivao da bi došli do ovih trenutačnih razina, kada smo za sve narodne knjižice u Vukovarsko-srijemskoj županiji, njih deset, nabavili putem projekta Ministarstva kulture, deset uređaja za virtualnu stvarnost sa scenama iz kulture, povijesti, umjetnosti, književnosti i znanosti naše županije”, ispričala je.

Navela je kako su ove godine uvrštene i nove scene.

„Za Dan sjećanja dodali smo novu, 23. scenu koja u sebi sadrži scene iz Memorijalnog centra Domovinskog rata u Vukovaru.”

Meta Quest uređaji sadrže raznovrsne scene, od Vučedolske golubice, Oriona, Spačvanske šume, Iloka, Dunava i Vodotornja, do prikaza velikana poput Josipa Runjanina, A. G. Matoša, Lavoslava Ružičke i Franje Hanamana. Tu su i sportske teme iz Županje, mamuti iz Vinkovaca, slavonske gajde, pa čak i teleportiranje između naselja županije.

Cilj projekta je poticanje aktivnog učenja, jačanje suradnje knjižnica i škola, čuvanje kulturne baštine te povećanje dostupnosti suvremenih edukativnih sadržaja, posebno u manjim sredinama.

U doba kada se knjižnice mijenjaju i prilagođavaju novim generacijama, VR tehnologija u Vukovarsko-srijemskoj županiji postaje most između tradicionalnog i digitalnog, čuvajući baštinu i otvarajući nove puteve znanja.

- Advertisement -

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.