Petak, 6 ožujka, 2026

Tihomila Viljetić: Najbolja smo radna snaga jer radimo za vječnost

|

Vinkovačka zajednica Vjera i svjetlo – Srce svetog Vinka Pallottija danas će u svojoj župi svetog Vinka Pallottija proslaviti 20. obljetnicu postojanja. U srcu njihovih zajednica osobe su intelektualnim teškoćama, njihovi roditelji i prijatelji.

“Naše smo susreti krenuli održavati 21. prosinca 2003. godine. Iako je bilo uspona i padova, još uvijek djelujemo. Postali smo jedan rasadnik za našu biskupiju i nove zajednice. Napredovali smo i rasli, a roditelji su to prepoznali. Udruge u gradu brinu se za njihove socijalne i prave poteškoće, a zajednica brine za njihov duhovni život”, istaknula je provincijska dokoordinatorica i članica koordinacijskog tima zajednice Vjera i svjetlo – Srce svetog Vinka Pallottija Tihomila Viljetić.

Naime, po propisima, idealna zajednica je 30 ljudi, a njih je već nakon tri mjeseca bilo 130, što je nevjerojatno. “Biskup Đuro Hranić došao je na naš treći susret i pitao što se ovdje događa te je bio oduševljen”, prisjetila se.

Kako su rasli u Župi svetog Vinka Pallottija, morali su se dijeliti te su tako drugu zajednicu osnovali u Župi svetih Ćirila i Metoda, a nakon dvije godine i treću, u Župi Presvetog Srca Isusovog. “Velika je radost družiti se s osobama s intelektualnim teškoćama jer smo na taj način upoznali živog Isusa. Kako je rekao jedan naš duhovnik „Ako želite doći i zaslužiti nebo, pružite ruku jednom od ovih najmanjih i dotakli ste samog Isusa”. Mi to tako i doživljavamo, ja posebice, jer sam dvadeset godina s njima. Uvijek sam bila praktični vjernik, ali družeći se s njima, osjetila sam živog Isusa. Djeca su tu da im mi pomognemo, ujedno otkrivaju svoje talente i uče ih koristiti, a roditeljima smo jako velika potpora” kaže Tihomila.

“Svi me pitaju, što vi prijatelji radite u zajednici, razumiju da su roditelji i djeca tu da bi razmjenjivali svoja iskustva, a ja im kažem kako smo mi najbolje plaćena radna snaga jer radimo za vječnost. Otkrili smo novi svijet družeći se s njima, u kojemu nema ja mogu više, ja sam jači, bogatiji, nego svijet u kojemu je samo ljubav i prijateljstvo”, ističe.

Njihovi susreti održavaju se dva puta mjesečno i podijeljeni su u tri dijela. Prvo navještaju radosnu vijest, dijele riječ Božju i ljubav, drugi dio je sveta misa koja je vrhunac njihovog druženja, a treći je dio slavlje gdje pjevaju i plešu. Pater Ilija Sudar njihov je duhovnik od samog početka, a ističe kako imaju sreću što nije premješten jer ga djeca obožavaju i osjete njegovu ljubav. Jednako tako, jedanput mjesečno imaju svetu misu u Centru za rehabilitaciju Mala Terezija. “I da u ovih 20 godina ništa drugo nismo napravili, preko 100 osoba s intelektualnim teškoćama pripremili smo za svete sakramente koje one možda nikad ne bi primili, što nam je velika radost i zadovoljstvo”, istaknula je na samome kraju.

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.