“Oko 150.000 doza cjepiva AstraZenece trebalo bi stići tijekom veljače, tu su i cjepiva Pfizera i Moderne, no, teško je tvrditi kada bi se mogla postići željena procijepljenosti od 70 posto, sve ovisi o dinamici kojom će cjepiva dolaziti”, rekao je sinoć za HRT ministar Vili Beroš. Naglasio je i kako epidemiolozi tvrde da ako do ljeta postignemo procijepljenost od 50 posto, uz one koji su preboljeli bolest, to bi trebala biti jako dobra imunološka baza da uđemo u ljeto, a potom i jesen.
“Alternative za odgovorno ponašanje nema. Ukoliko budemo oprezni na jesen ćemo imati vremena za ubiranje plodova naše odgovornosti. Naime, ako ne bude iznenađenja i novih varijanti koronavirusa, na jesen bi se mogli vratiti normalnim životima”, poručio je.
Komentirao je i rusko cjepivo Sputnik V, koje su mnogi dočekali sa skepsom. Sada se ipak otvaraju vrata EU-a i za to cjepivo. “Nije bitno otkuda cjepivo dolazi, nego koliko je sigurno i učinkovito. U Lancetu je neki dan objavljena studija koja pokazuje da su rezultati treće faze kliničkih ispitivanja ruskog cjepiva na 20.000 ispitanika vrlo dobri. To je vjetar u leđa za rusko cjepivo i mislim da će oni vrlo brzo predati registracijski file EMA-i na odobrenje. Ukoliko to bude tako, nema razloga ne razmišljati u budućnosti i o tom cjepivu”, rekao je Beroš.
Stožer bi 15. veljače trebao objaviti produženje ili kraj postojećih mjera, ministar ističe kako su trendovi vrlo dobri i da ima prostora za popuštanje.
“Izvjesno je da ćemo još nekoliko dana pratiti epidemiološku sliku i ako ona ostane ovakva, ostaje određeni prostor za popuštanje mjera, ali i dalje moramo biti iznimno oprezni. Iz razgovora s kolegama iz Europe doznajem kako su mnogi u strahu od trećeg vala i pojave novih sojeva virusa, poglavito južnoafričkog. Stoga, opreza nikad dosta. Moramo pametno i promišljeno balansirati naše mjere i prilagoditi ih trenutku”, zaključio je Beroš.