Lovačko društvo „Sloga“ Vinkovci ove godine slavi 100 godina postojanja. Društvo je osnovano 10. svibnja 1924. godine pod nazivom „Lovačko društvo u Vinkovcih“. Nakon 2. svjetskog rata preimenovano je u Lovačko društvo “Sloga” Vinkovci i kao takvo djeluje do danas.
Lovački dom koji imaju u posjedu nalazi se uz Bosut u samom centru grada. Sagrađen je 1930. godine te ga lovci kontinuirano održavaju i obnavljaju. Gospodare županijskim lovištem Ljeskovac i državnim lovištem Vrapčana, koja čine logičnu cjelinu obuhvaćajući i grad Vinkovce na površini od 6200 ha.
“Društvo trenutačno broji 49 članova i članstvo je u stalnom porastu, a članovi su iz Vinkovaca i okolnih mjesta. Mnogi sadašnji i prijašnji članovi su hrvatski branitelji koji su sudjelovali u domovinskom ratu od samih početaka. Članovi udruge ponajprije se bave uzgojem, zaštitom i lovom divljači u lovištima kojima društvo gospodari. Tijekom zimskih mjeseci obavlja se prihrana divljači suhom i zrnatom hranom te soli. Također, bave se izgradnjom i održavanjem lovnotehničkih objekata kao i zaštitom poljoprivrednih kultura od šteta od divljači. Smanjenje brojnog stanja predatora u lovištima je jedna od glavnih zadaća članova kako bi se zaštitila plemenita divljač, koja je zaštitni znak ovih prostora“, ističe predsjednik Zvonko Šitum.
Kao važno napominje uključenost lovaca u društvo i njihovu angažiranost u različitim segmentima. LD “Sloga” Vinkovci tako je aktivan čimbenik sustava civilne zaštite Grada Vinkovaca kao udruga od posebnoga značaja.
“Kada je riječ o aktivnostima na terenu kao što su potrage za nestalim osobama, ako je u pitanju potraga u šumi nema toga tko taj teren poznaje bolje od lovaca jer mi smo svaki dan u šumi u kojoj se onaj tko ju ne poznaje vrlo lako može izgubiti“.
Djelujući u sustavu civilne zaštite Grada Vinkovaca lovci sudjeluju u svim vježbama koje se provode, a našli su se i u nekoliko stvarnih situacija.
“Sudjelovali smo u nekoliko potraga za nestalima na području grada i okolice gdje smo metar po metar pretresli šume za koje smo nadležni. Niti u jednom od tih slučajeva tražene osobe nisu pronađene u šumi nego na drugim mjestima. Inače, na teren ide maksimum raspoloživih ljudi i naši članovi su zaista savjesni u tim situacijama kada se treba staviti na raspolaganje zajednici. Postrojimo se u tzv. strijelce tako da jedan drugoga vidimo, a ako ja gledam deset metara lijevo i desno od sebe, onda tu ništa ne može promaknuti“, ističe Šitum, napominjući kako se lovci pri tome služe modernim pomagalima kojima raspolažu kao što su termovizijski uređaji i različiti uređaji za noćno gledanje.
Između ostaloga, imaju lovci svoju ulogu i kada je riječ o divljim životinjama koje zalutaju u grad, lasicama, lisicama, čagljevima, jazavcima pa čak i srnećom divljači.
“Imali smo jednu situaciju kada je netko pronašao lane, na svojoj poljoprivrednoj površini ili negdje, pa ga je donio kući. Bio je to srnjačić koji se, kada je došao u dob od nekih godinu dana, zaželio slobode i prirode, pa je pobjegao i zalutao centar grada. Uhvatili smo ga tako što smo ga prekrili mrežom za ribolov pa onda tamnom tkaninom kako bi se malo umirio u mraku i onda smo ga odnijeli u šumu i pustili. Problem su, primjerice, lisice i čagljevi koji se navuku u rubne dijelove grada u potrazi za hranom. Njih rješavamo hvataljkama i također vraćamo u prirodu kao i lasice i jazavce. Problem su i vrane koje su se prenamnožile i stvaraju ozbiljne probleme, a u njihovom slučaju Grad je ishodio potrebna dopuštenja za smanjenje brojnog stanja“, ističe Šitum napominjući kako je grad također registrirano lovište i uz Ljeskovac i Vrapčanu, njihovo je treće lovište te unazad pet godina “Sloga” ima ugovor s Gradom o provođenju mjera Programa zaštite divljači na području Vinkovaca.
Nagrada Grada lovcima je velika čast i priznanje. “To je priznanje grada u kojemu živimo i zajednice kojoj nastojimo pridonijeti kao udruga i drago nam je što je to prepoznato. Kao predsjedniku posebna mi je čast što smo baš u mom mandatu dobili nagradu za 100 godina uspješnog rada i postojanja“, ističe Zvonko Šitum