Velečasni Krešimir Šaf: Pepelnica poziva na čišćenje duše

|

- Advertisement -

„Čovječe, sjeti se da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti“, riječi su koje vežemo za dan Čiste srijede ili Pepelnice, početak korizmenog razdoblja. Katolici diljem svijeta tijekom četrdeset dana mole, poste i čine pokoru kako bi obnovljeni dočekali najveći kršćanski blagdan, Uskrs.
O značenju Čiste srijede razgovarali smo sa župnikom Župe Rođenja sv. Ivana Krstitelja Krešimirom Šafom, omiljenom među Ivankovčanima, pogotovo onim najmlađima. „Ovaj dan ima duboko značenje. On je poziv na pokoru, obraćenje, jedan malo drugačiji život pun žrtve i odricanja kako bi čovjek u određenom periodu liturgijske godine malo više razmišljao o potrebi za jednim čišćenjem duše, svoga ponašanja kako bi se pripremio za Uskrs”, priča nam velečasni.

Arhiva

Naziv Pepelnica dolazi od obreda pepeljenja koji se može provoditi pod svetom misom ili izvan nje. Inače, na početku svake mise, prema Misalu, postoji pokajnički čin u kojem se opraštaju mali grijesi kako bi bili dostojni proslaviti misno slavlje. Simbolično, toga dana se izostavlja ovaj dio i prelazi na službu čitanja, Evanđelja i kratku propovijed. Nakon nje, blagoslivlja se pepeo nastao od maslinovih grančica s prošlogodišnje Cvjetnice i slijedi čin pepeljenja koji poziva na pokajanje, ali na jedan izvanjski, vidljiv i efektan način. „Taj vizualni način ljudima bude iznenađenje. Postoje razni načini pepeljenja. Osobno imam običaj nakon pepeljanja glave napraviti znak križa na čelu i time ostaviti trag pepela. Upečatljivo je čuti kako vjernike to šokira, ali i jednu dragost što su pristupili tome obredu. Poslije mise šetaju selom i ne skidaju taj znak. U njima on izazove intenzivniji osjećaj, a potiče pokoru i obraćenje“, kaže župnik.

Foto: Župa Rođenja sv. Ivana Krstitelja Ivankovo

Mnogi tijekom korizme biraju razne oblike odricanja, poput suzdržavanja od slatkiša, alkohola ili društvenih mreža kako bi ojačali svoju volju i duhovnu disciplinu, a neki kako bi skinuli koji kilogram, smanjili štetne promile, a pritom znajući kako će se nakon Uskrsa sve vratiti na staro. Čisti je to promašaj, kaže Šaf. Priprema treba ipak sadržavati nešto drugačije. „Osim svete mise i obreda križnog puta, valja se pripremiti na način, ne da nas drugi gledaju kako postimo, molimo i činimo djela milosrđa, nego da nas vidi Otac Nebeski u skrovitosti. Pristupamo uglavnom onim vidljivim katoličkim obredima i to je sasvim u redu, ali osobno se možemo još više pripremiti uz post, intenzivniju molitvu i činjenje djela milosrđa“, pojašnjava.
Katolička Crkva propisuje post i nemrs na Čistu srijedu. To znači suzdržavanje od mesa te ograničenje količine hrane. Vjernici bi prema tome trebali pojesti samo jedan puni obrok i dva manja. Ova praksa simbolizira odricanje i unutarnje preobraženje, potičući vjernike na dublje promišljanje o svojim duhovnim vrijednostima. „Post znači otkidanje od svoga tijela kako bi nadopunili ono što nedostaje našoj duši. Njemu treba pridodati molitvu i djela milosrđa. Osoba u čijem životu postoje ova tri stupa, uz Euharistiju i sakrament ispovijedi zasigurno ide putem svetosti“, ističe. Korizma, dakle, nije samo vrijeme odricanja, već prilika za osobni rast i povratak temeljnim kršćanskim vrijednostima, ali i svakako vrijeme za dublju introspekciju, pomoć potrebitima i jačanje vjere kroz molitvu i sakramente.

- Advertisement -

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.