5 C
Vinkovci
Utorak, 23. travnja 2024.

27.5.2006. | Panov labirint

Više od autora

- vl promo-

Na današnji dan, 27. svibnja 2006. godine filmska publika na filmskom festivalu u Cannesu premijerno je mogla pogledati naslov “Panov labirint” (El Laberinto del Fauno | Pan’s Labyrinth) nevjerovatno je maštovito djelo oskarovca Guillerma Del Toroa. Čak i uz sve bajkovite elemente film ustvari govori o posljedicama rata na ljude svih dobi. Jedanaestogodišnja Ofélia stvara svoj imaginarni svijet kao bijeg od strahota rata, no redatelj svakom gledatelju nudi mogućnost izbora – vjerovati ili ne…

U Španjolskoj 1944. godine, neposredno nakon Građanskog rata, djevojčica Ofelija (Ivana Baquero) odseli se zajedno sa svojom trudnom majkom očuhu Vidalu (Sergi López), okrutnom vojnom zapovjedniku Francove vojske. Kako bi pobjegla od ružne svakodnevice, Ofelija neprestano bježi u svoj svijet mašte. Njezina je znatiželja jednoga dana odvede u šumu, te u tajanstveni podzemni labirint gdje susretne neobično biće, mitskoga Pana (Doug Jones). Pan tvrdi da je ona reinkarnacija princeze Moanne – izgubljene kćeri podzemnoga kralja i da je njegova zadaća čuvati portal koji bi je trebao vratiti ocu. No, prije svega treba provjeriti je li njezina besmrtna duša ostala nepromijenjena i Ofelija mora izvršiti tri zadatka u vrijeme punog Mjeseca. No, to će ovu bajku na opasan način ispreplesti s ratnom stvarnošću…


“Panov labirint” neobičan je film fantazije jednoga od najpoznatijih suvremenih meksičkih redatelja Guillerma del Tora (Đavolja kralježnica), film koji je na originalan način progovorio o ratnim strahotama i nacizmu kroz originalnu priču o djevojčici koja pronalazi alternativni život, “bolji od zemaljskog”, u podzemnom labirintu koji je ulaz u mitski svijet prepun bića iz bajki i legenda. U film su uložena velika financijska sredstva, sniman je na trideset i četiri seta, a uz ostale, u filmu se koristila takozvana tehnika animatronike (postupak korištenja animiranih robota) kojom su “oživljeni” neki bajkoviti likovi. Uz izvrsnu glumu (posebno Sergia Lópeza) rezultat je jako solidno i atraktivno ostvarenje zanimljive priče. Film je osvojio mnogobrojne nagrade na uglednim svjetskim festivalima (među ostalima, i tri Oscara – za šminku, kameru i scenografiju).

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno