Danas je 29. veljače, datum koji se pojavljuje u kalendaru samo jednom u četiri godine. To se događa zbog prijestupne godine, koja ima 366 dana, za razliku od ostalih godina koje imaju dan manje.
Svaka četvrta godina je prijestupna da bi se lakše uskladila kalendarska godina sa solarnom, odnosno dužinom vremena koje je potrebno da Zemlja završi svoj put oko Sunca. Zemlji je za to je putovanje potrebno 365 dana i 5 sati, 48 minuta i 45 sekundi. Solarna godina traje oko 11 minuta kraće od putovanja zemlje oko Sunca te se zato stavio dodatni dan u kalendarsku godinu. Prvi koji su usklađivali kalendarsku i sunčevu godine i dodavali jedan dan svake četiri godine bili su Egipćani. Od njih su to preuzeli Rimljani koji su odlučili da taj dan bude 29. veljače i taj standard se usvojio 1582. godine. Prijestupna godina je svaka ona koja je djeljiva s četiri, osim na prijelazima u nova stoljeća, kada su prijestupne sve one godine koje su djeljive s 400.
Po narodnim vjerovanjima prijestupne godine koja je sama po sebi “baksuzna” ne bi trebalo započinjati nikakve ozbiljne poslove. Isto tako ove godine praznovjerni vjeruju da ne bi trebalo ulaziti u brak jer će on neslavno završiti. Tako barem smatraju Grci. Ipak, ako se odlučite vjenčati onda bi bilo poželjno da žena zaprosi muškarca. Samo tada ga, po britanskoj tradiciji, može i zaprositi jer su tada kao rodne norme izvrnute. Ako on odbije mora joj darovati poljubac i par svilenih rukavica.
Ne treba ove godine ni saditi voće jer će ono roditi svako druge, a moguće je čak i svake četvrte godine. Zatim, treba saditi u jesen, a ne u proljeće.
U Irskoj je zakonom uvedeno pravilo da sva djeca rođena 29. veljače dobiju na dar 100 funti. Vjerojatnost da se netko rodi na taj dan je 1 naprema 1000, a u svijetu trenutno živi 4 milijuna ljudi rođenih upravo 29. veljače. Za tu djecu vjeruje se da su kreativna, sposobna i često vrlo jedinstvena. Roditi se 29. veljače znači biti obdaren ‘šestim čulom’, te se ljude smatra sretnicima i vjeruje se da često posjeduju neke posebne talente.
U sportskom svijetu ove nas godine očekuju dva važna događaja. To je najprije Europsko prvenstvo u nogometu i to će biti 16. izdanje. Prvenstvo će biti održano u 12 gradova tijekom ljeta, od 12. lipnja do 12. srpnja. Od 24. srpnja do 9. kolovoza u Tokiju će biti održane 32. Olimpijske igre. U programu Igara je 38 sportova i jedna sportska grana prema hrvatskoj nomenklaturi sportova, a među njima su novi sportovi: karate, skateboarding, sportsko penjanje, daskanje, baseball i softball.
Ukupno je 14 praznika u ovoj godini. Nakon Sveta tri kralja, Uskrs i Uskrsni ponedjeljak očekuju nas 12. i 13. travnja koji se već tradicionalno spajaju. Praznik rada pada u petak pa se i to može iskoristiti i spojiti s vikendom. Dan državnosti pada u subotu, a Tijelovo u četvrtak 11. lipnja i nudi još jednu priliku za mali godišnji odmor. Dan antifašističke borbe je u ponedjeljak, Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja padaju u srijedu. Velika Gospa je u subotu, a Dan Svih svetih u nedjelju i nova prilika za odmor od posla. Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje pada na srijedu, Božić će ove godine biti u petak, a Sveti Stjepan u subotu jer je prijestupna.