Djelovanjem vezanim za razvoj medija Centar za kulturu medija sa sjedištem u Vinkovcima intenzivnije se bavi od 2020. godine kada je pokrenut Media In Time festival novinarstva. Uz aktivnosti na edukaciji i promicanju važnih tema za novinarstvo i novinare, jedan su od utemeljitelja ove godine ustanovljenih nagrada za lokalno novinarstvo u Hrvatskoj.
Udruga za medijsku kulturu, pluralizam i komunikaciju Press+, osnovana prije sedam godina u Vinkovcima, ove je godine preimenovana u Centar za kulturu medija. Udruga, koju vode novinari Željko Draženović (HINA) i Branimir Bradarić (Večernji list), predsjednik i dopredsjednik, osnovana je kao nakladnik lokalnoga medija. To je portal Press/032, a danas tu je i turistički portal Turizam365 te i druge aktivnosti vezane za medije.
“Prije tri godine smo se odlučili za tu još jednu razinu djelovanja usmjerenu na edukaciju. U našoj županiji ima puno medija, puno novinara i puno se doista radi, ali i u našem poslu potrebno je stalno profesionalno usavršavanje. Trendovi se mijenjaju, svijet se mijenja, mijenja se i novinarstvo i uvijek se ima nešto novo za naučiti. Jedan od novijih primjera je “fake news”, lažne vijesti kojih sada imate toliko da ne znate kako s tim izaći na kraj i tu je edukacija važna kako za one koji konzumiraju vijesti tako i za nas novinare”, ističe Željko Draženović.
S takvim promišljanjima 2020. godine ustanovljen je dvodnevni Media In Time festival novinarstva s temama o kojima u Vinkovcima i Vukovaru govore gosti iz Hrvatske i susjednih zemalja. Središnja tema prvoga festivala bila je “Quo vadis, hrvatsko novinarstvo?”, a drugoga “Žene, mediji i (ne)moć”.
Treći Media In Time festival najavljen je za 2. i 3. rujna ponovno sa zanimljivim temama.
“Ovogodišnji MIT bit će jednako zanimljiv. U Vinkovcima govorit ćemo o velikim temama u, pod navodnicima, malim medijima, odnosno situacijama kada je neki veliki problem prvo otkrio upravo mali medij. Želimo ukazati na to kako se mali mediji nose s tim, kako uopće otkriti veliku temu i kako ju plasirati s obzirom na sva ograničenja s kojima su suočeni u svom okruženju. U Vukovaru tema panel diskusije bit će upravo “fake news” kao veliki aktualni problem”, ističe Željko Draženović.
A ovogodišnji MIT bit će poseban i još po nečemu, a to je prva dodjela nagrada “Anđelko Erceg” i “Siniša Glavašević”.
“Od prvoga dana MIT-a prisutna je i ideja o nagradama. Željelo se nagraditi baš lokalno novinarstvo, a to je podržalo Hrvatsko novinarsko društvo, koje dodjeljuje više različitih nagrada, ali ne i takvu. Tako su ove godine HND i Centar za kulturu medija ustanovili Nagradu „Anđelko Erceg“ u kategorijama tisak i internet i Nagradu “Siniša Glavašević” u kategorijama radio i televizija. Natječaj je raspisan za autorske radove nastale tijekom 2021. godine, a odaziv nas je stvarno iznenadio s obzirom na to da je prva godina”, ističe Željko Draženović.
Tako je za nagrade koje nose imena velikana hrvatskog novinarstva pristiglo čak 68 radova iz cijele Hrvatske, a svečana dodjela bit će upriličena 2. rujna u Vinkovcima u okviru programa prvoga dana 3. Media In Time festivala novinarstva.