Međunarodni dan pismenosti obilježava se svake godine 8. rujna, a cilj mu je upozoriti na problem nepismenosti koji još postoji u velikom dijelu svijeta. Proglasio ga je UNESCO još 1965. godine, kako bi promovirao važnost pismenosti, a njime se međunarodna zajednica svake godine podsjeća na status pismenosti i obrazovanja odraslih na globalnoj razini. Ideja o obilježavanju Međunarodnog dana pismenosti pojavila se u rujnu 1965. godine u Teheranu, na Svjetskoj konferenciji ministara obrazovanja, o temi iskorjenjivanja nepismenosti. Na konferenciji je predstavljena inicijativa za proglašavanjem jednog dana u godini Međunarodnim danom pismenosti, kako bi se na taj dan slavilo, ali i upozoravalo na važnost pismenosti na međunarodnoj razini. Kao dan obilježavanja odabran je 8. rujna.
Temeljna shvaćanja pismenosti danas su: pismenost kao autonoman set vještina, pismenost kao primijenjena, prakticirana i situirana, pismenost kao proces učenja te pismenost kao tekst.
Podaci s posljednjega popisa stanovništva 2011. godine govore o manje od 1 % nepismenih osoba starijih od 10 godina u Republici Hrvatskoj. Međutim, riječ je većinom radi o vještinama čitanja i pisanja te se pismenom smatrala svaka osoba koja može s razumijevanjem pročitati i napisati kratak, jednostavan sastavak o svome svakidašnjemu životu, bez obzira na to na kojemu jeziku ili pismu osoba čita, odnosno piše. Glede informatičke pismenosti, primjerice, podaci s posljednjega popisa stanovništva pokazuju da je u nekim dimenzijama ove pismenosti preko 40 % nepismenih građana Republike Hrvatske.
- Advertisement -