Dolaskom ljeta i sezone godišnjih odmora više se izlažemo suncu jer želimo imati preplanuli ten. Ono je izvor zdravlja ako se sunčamo u umjerenim količinama jer jača obrambene snage organizma i povećava količinu kalcija u krvi i kostima, cirkulirajući oblik vitamina D koji je važan za mineralizaciju kostiju. Svaka medalja ima dva lica pa tako i previše sunčanja, odnosno neumjereno izlaganje sunčevim UV zrakama šteti koži, očima i imunom sustavu. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, četiri od pet slučajeva raka kože mogu se spriječiti, dok svake godine od nekog oblika raka kože u svijetu oboli 2 do 3 milijuna ljudi, od kojih njih više od 41 tisuće izgubi bitku s bolesti.
Sve nas to uči da se sunčevim zrakama treba izlagati s posebnim oprezom uz izbjegavanje najjačeg sunca, odnosno onog od 10 do 17 sati u ljetnim mjesecima. Osim toga, potrebno je nositi odgovarajuću odjeću, naočale te pokrivala za glavu. Uz dovoljnu hidrataciju iznutra, kožu je potrebno namazati kremama za sunčanje te je u organizam potrebno unijeti što više voća, povrća i tzv. laganih obroka poput smoothieja kako bi vratili izgubljene minerale, vitamine i elektrolite.
Vinkovački je list još davne 1994. upozoravao mještane Vinkovaca i okolice o nekoliko korisnih savjeta za ljeto, sunce i vrućine. Prva točka upozorenja molila je građane da nastoje ne „zaraditi” opekline. Nakon toga se govori o ispravnoj odjeći za borbu protiv sunca, a ona se sastoji od majice, šešira i poludugih hlača. Nastavno, govori se o važnosti upotrebljavanja zaštitnih krema, posebice na ona mjesta koja nisu prekrivena već ranije spomenutim idealnim outfitom i to ih je potrebno trljati najmanje 30 minuta prije izlaska. Oni koji su išli na more zamoljeni su da se prvih nekoliko dana drže sjene, dok su ostalim danima smjeli ići i na sunce, ali nikako ne u podne kada je sunce prejako da bi se uhvatila „boja s mora”. Osim prijeko potrebne zaštitne kreme, sve ostale kozmetičke proizvode treba zaobilaziti u širokom luku, posebice parfeme i dezodoranse.
E sad, osim vanjske njege, bilo je potrebno i napomenuti što sve trebamo unositi u svoj organizam, a što izbjegavati. Pa se tako navodi da smo, neovisno jesmo li davne 1994. bili na moru ili bazenima, trebali jesi što laganije, a izbjegavati sireve i suhomesnate proizvode jer oni uzrokuju žeđ.
Na samom kraju upozorenja navodi se koliko je „sunčana minutaža” preporučena osobama kraljevske puti. Naime, prvog dana u suncu mogu uživati od 10 do 20 minuta, drugog od 15 do 45, a već treći dan se mogu sunčati od punog sata.