Predsjednik Vlade Andrej Plenković jučer je iz Čakovca poručio kako sigurno neće biti obveznog horizontalnog cijepljenja.
“To niti jedna zemlja ne radi, niti mi to radimo, niti je to realno, niti da se donose, niti da se provede”, kazao je.
Ponovio je kako je cilj uvjeriti javnost kroz intenzivnu raspravu, koja se vodi zadnjih deset dana, od trenutka kad je Vlada kazala da treba vezati potpore uz dinamiku cijepljenja.
“Sad svi govorimo o tome kako se treba cijepiti. To je veliki plus i to je jako dobro. Na razini Europske unije 50 posto odraslog stanovništva cijepljeno je s dvije doze. Mi smo na nešto više od 46 posto s jednom dozom i rapidno se ovi s drugom dozom približavaju onima koji su primili prvu dozu. Vjerujem da će ova rasprava pridonijeti ubrzanoj dinamici cijepljenja kako bismo dostigli što je više moguće onih koji su zaštićeni u odnosu na one koji nisu”, kazao je.
No, napomenuo je i kako su tri sektora posebno indicirana te se o njima razmišlja na drukčiji način u odnosu na ostale s obzirom na narav njihova posla. Kao prvi naveo je sektor zdravstva, rekavši da je procijepljenost liječnika jako dobra te je negdje oko 80 posto. Dodao je da su medicinske sestre i drugo osoblje na malo nižim postotcima, ali i da se tu vidi napredak te se dinamika cijepljenja kod njih ubrzava. Drugi sektor je sustav socijalne skrbi, a treći, kojeg je ocijenio posebno važnim, su školstvo i obrazovanje.
“Ako se bude išlo prema određenim mjerama, zasigurno ćemo u ta tri sektora gledati kako da ubrzamo dinamiku cijepljenja. Moj dojam je da malo pomalo velika većina ljudi shvaća prednosti zaštite od Covida 19”, rekao je Plenković.
Objasnio je i da uvođenje Covid potvrda nije uvođenje obveznog cijepljenja, kazavši da potvrde olakšavaju kretanje ljudi.
“Cijeli smisao na razini Europske unije je lakše kretanje preko granica s obzirom na različite režime koji su postojali u pojedinim zemljama. Nije Digitalna Covid potvrda zamjena za putovnicu. Ona je dokument koji facilitira tranzit. To je ono što je smisao i dogovor u konačnici”, naglasio je.
Ponovio je da međusobno moramo stvoriti ozračje u kojem se svi žele osjećati sigurno i zdravo te da postoje različiti mehanizmi kako potaknuti ljude na cijepljenje i da se u tom smislu razmišlja o setu mjera.
“Mislim da je važno, dodao je, da smo napravili distinkciju između plaća i potpora. Država ima jednu ulogu i mi smo svi dio jedne zajednice i moramo imati nekakav društveni dogovor. U konačnici, ako je država tu da je dužna osigurati zdravlje svojim građanima, a ona to radi bilo kroz sustav zdravstvene skrbi, bilo kroz epidemiološke mjere, bilo kroz osiguranje cjepiva, bilo kroz organizaciju cijepljenja, onda su i građani koji imaju neka prava i neke obveze, dužni tome pridonijeti. Svi skupa, je li riječ o Hrvatskoj ili nekoj drugoj zemlji, težimo mehanizmu gdje ćemo se oduprijeti situaciji kakvu ova naša generacija nije imala”, zaključio je premijer.