Na Svjetski dan kravate, koji se obilježava svake godine 18.listopada, srednjoškolci i njihovi profesori Srednje strukovne škole u Vinkovcima organizirali su program i niz radionica kojima su pokazali sve što znaju o ovoj hrvatskoj, europskoj i svjetskoj pokretnoj baštini.
“I mi u našoj školi već dugi niz godina obilježavamo ovaj dan. Prošle godine, zbog epidemioloških uvjeta, bili smo ograničeni na online komunikaciju te nismo bili u mogućnosti organizirati još jedan Svjetski dan kravate, ali ove godine napokon smo se okupili uživo i nadoknađujemo propušteno”, rekla je Ljubica Kolarević, profesorica tekstilne grupe predmeta u Srednjoj strukovnoj školi u Vinkovcima. Djeca su, zajedno s profesorima, osmislila niz radionica na kojima se izrađuju kravate i demonstrira njihov način vezanja. “Djeca mogu sudjelovati u oslikavanju kravata, izrađivati leptir mašne, ukrasne vrećice te tako razvijati svoju kreativnost”, nadodala je Kolarević.
“Sve se odrađuje od recikliranog materijala. Na taj se način, naravno, brinemo o našoj dragoj Zemlji. Isto tako, želimo našu struku podići na jedan viši nivo, da nam dođu posjetitelji i vide što se to ovdje radi i koliko je to, zapravo, kreativno zanimanje”, objasnila je profesorica.
Krojenje postaje sve traženije zanimanje te se ovim programom to i potiče. Svaki odjevni predmet, pa tako i kravata, počinje i završava ovim zanatom. “Kroj kravate učenici su izrađivali ne samo rukama, nego i računalno, uz pomoć programa. Tako razvijamo struku u skladu s tehnologijom”, poručuje Kolarević.
Na radionici su, također, izložene kreacije s kojima su djeca sudjelovala na Državnom natjecanju “Dani odjeće” i osvajala medalje nekoliko godina za redom.
“Sve je ovo organizirano kako bi se potaknula učenička kreativnost, a i sama želja za ovim zanimanjem. Sve što stvaramo rukama, kao takvo, je izrazito vrijedno”, zaključila je profesorica Kolarević.
2008. godine Dan kravate proglasio je Hrvatski sabor te su na taj način kravati iskazali posebnu čast. Kravata se smatra izvornim hrvatskim proizvodom. Raširila se Europom u 17.stoljeću, posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Među prvima su je prihvatili Francuzi, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom “cravate”, a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.