Povodom državnog praznika Republike Mađarske, Dana revolucije 1956. godine, Mađarsko kulturno-umjetničko društvo Vinkovci održalo je Filatelističku izložbu koja je danas imala svoje svečano otvorenje.
“Ovakve izložbe zapravo su najbolja promocija filatelije jer sam pojam filatelisti je apstraktan i teško ga je objasniti publici. Ocjene zapažanja u knjizi utisaka sam su pokazatelj mišljenja posjetitelja ove izložbe te kao takve, poticaj za daljnji rad filatelističkog društva”, rekao je Josip Matić, predsjednik Hrvatskog filatelističkog društva Vinkovci.
Filatelističke izložbe jedini su pokazatelj zbirki i svega onoga na čemu djeluje društvo filatelista. Filatelija kao hobi raširena je u svijetu. Karakteristična je po tome, navodi Matić, što proširuje opću kulturu, osjećaj za estetiku, urednost i pedantnost. “Veliki nedostatak filatelije kao hobija mladi su ljudi, zbog čega se i ugasilo filatelističko društvo u Vukovaru te zbog toga želimo postići zainteresiranost mladih, nekoga tko će preuzeti cijeli ovaj naš trud i posao”, nadodao je Matić
Filatelističko društvo Vinkovci utemeljeno je 4. travnja 1937. godine te je do 1940. djelovalo pri Zagrebačkom filatelističkom društvu. U Vukovarsko-srijemskoj županiji trenutno djeluju 4 filatelistička društva, ono u Baranji, Iloku, Vinkovcima i Županji, koje je ujedno i numizmatičarsko društvo. Osim markica, skupljaju i novčanice.
“Današnja izložba i njezin postav slobodan je izbor. Kada smo koncipirali izložbu, predložio sam da težišno budu izložene mađarske marke, jer se radi o mađarskim nacionalnim manjinama s kojima izrazito dobro surađujemo“, naglasio je predsjednik filatelističkog društva. Prikazana su, također, redovna izdanja Mađarske pošte iz područja turizma, etnologije i slikarstva. Postavljene su 24 vitrine kojima je uvjetovana veličina samog prostora.
Izložba je za posjetitelje otvorena do 31. listopada, svakim radnim danom od 17 do 20 sati.
“Zadovoljni smo sa svime što je do sad ostvarilo naše društvo. Imamo veliki broj zahvalnica i nagrada, a jedna od njih je i truba Hrvatske pošte. Najveća izložba ove vrste, koja je održana na ovom području, zasigurno je “Slavonija fila” 2003. godine koja je postala izložba međunarodnog karaktera”, objasnio je Matić te nadodao kako svojim osobnim uspjehom smatra tiskanje marke koja je posvećena gradu Vinkovcima.
Glazbeni repertoar na Mađarskom jeziku izvele su članice Hrvatskog filatelističkog društva, a izložbu je otvorio konzul Generalnog konzulata Mađarske Béla Gárdos te se zahvalio svim posjetiteljima, organizatorima izložbe te Hrvatskom filatelističkom društvu na pozivu.