Još dva dana dijeli nas do svetkovine Svih svetih i Dušnog dana. Vinkovčani obilaze posljednja počivališta svojih najmilijih, uređuju grobove i uz cvijeće i svijeće mole za drage pokojnike.
Suprotno uvriježenom mišljenju, Svi Sveti nisu blagdan nego svetkovina i to zapovijedana, a Dušni dan ili spomen svih vjernih mrtvih, slavi se kao spomen dan. Na to nas svake godine podsjećaju naši svećenici napominjući kako vjernici na Dušni dan nisu toliko u svetkovinskom duhu jer je to spomen dan, a već na svetkovinu Svih Svetih unaprijed slave ono što će se sutradan još jednom spomenuti – vjerni mrtvi. Tradicija koju njegujemo kada je u pitanju ova svetkovina jača je i od koronavirusa i brojnih poskupljenja pa su naši sugrađani i ove jeseni pohrlili u nabavku cvijeća i svijeća kako bi posljednja počivališta svojih pokojnih prigodno uredili. Obilaze se trgovine, cvjećarnice i tržnica, uspoređuju cijene i biraju najbolje opcije.
Već je općepoznato kako je glavna „špica“ na tržnici koja uvijek, pa tako i sada, ima najšareniju ponudu. Vinkovčani, priča nam jedna od desetak prodavačica, posežu za jeftinijim cvijećem. Kako i ne bi kada su cijene svega znatno porasle. „Najvažnije je da se mi prisjetimo pokojnika, a manje je bitno kakvo će to cvijeće biti, koje je boje i koliko košta“, dodaje te ističe kako je primjetan pad prodaje. „Puno je ljudi odselilo, došla korona i manje je novaca, iako su cijene uvijek tu negdje. Kupuje se po trgovinama jer ispadne jeftinije, ali naša ponuda iz OPG-a je puno kvalitetnija. A i domaća je pa bi bilo bolje da se više okrenemo lokalnom“, dodaje.
„Trbuh grada“ uistinu se šareni ovih dana. Već tradicionalno su najpopularnije krizanteme, a njih ćete tamo pronaći po cijeni od 15 do nekih 80 kuna, ovisno o veličini cvijeta i veličini lončanice. Uz ovu kraljicu jeseni, za koju često kažu da simbolizira sreću, kupuju se i špine čija je cijena podjednaka. Žuta, bijela i ljubičasta su boje koje prevladavaju, mogu biti rezane, a negdje se prodaju i na komad već od 7 kuna. Usporedbe radi, koliko smo do sada uspjeli provjeriti, ovo cvijeće ćete u trgovačkim lancima pronaći po gotovo duplo nižim cijenama. Ista situacija je i s margaretama. Komad je na vinkovačkoj tržnici između 10 i 15 kuna, manji buketi su uglavnom oko 25 kuna, a nešto malo veći do 50 kuna. Maćuhicu smo pronašli za tri kune. „Inače sam cvijeće kupovala u trgovinama, bilo mi je lakše i puno povoljnije. Ove godine sam prvi put odlučila doći na tržnicu jer mi svi kažu da je bolje, jest da je malo skuplje, ali je domaće i kvalitetnije. Vidjet ćemo do kad će izdržati”, u nabavci smo zatekli gospođu Anitu Iličić koja je pomno birala boje i vrste kako bi prigodno obilježila nadolazeću svetkovinu.
Velika je ponuda i cvijeća u posudama i košarama za što ćete morati izdvojiti nešto malo više novca. Kako na tržnici, tako i u trgovačkim centrima. Zbog povećanja cijena goriva i repromaterijala, u cvjećarnicama su aranžmani od svježeg cvijeća zasigurno 30 posto skuplji no prošle godine. Aranžman od suhog ili svilenog jeftinijeg od 100 kuna nismo uspjeli pronaći, prosječni aranžmani prodaju se po 200 do 250 kuna, a oni malo bogatiji i do 450 kuna. Budući da je riječ o proizvodu koji nije kvarljiv, preporučuje se da ih inače nabavite ranije. Prodaja cvijeća na gradskoj tržnici počela je u srijedu i traje sve do ponedjeljka, svaki dan od 7 do 17 sati. Prodavači kažu kako se najveća navala očekuje u subotu i bez obzira na sve, vjeruju kako će uspjeti prodati većinu svojih proizvoda. „Vinkovčani vole sve raditi u zadnji čas, pa ni ovo nije iznimka. Nama je najvažnije da grobno mjesto bude lijepo uređeno, pa uz čišćenje ploče i spomenika moramo kupiti i lijepo cvijeće i lampione“, poručila je prodavačica s početka naše priče.