Bogdanovci su nedjeljivi dio bitke za Vukovar, od 1. listopada 1991. godine u cijelosti u okruženju zajedno s Vukovarom. Od samoga početka formiranja obrane grada Vukovara i bitke za grad, Bogdanovci su uključeni u tu obranu. Selo je doživjelo iznimno teška stradavanja pri čemu je ono materijalno najmanje važno u odnosu na ono što je nenadoknadivo, a to su ljudske žrtve.
O svemu tome svjedoči dokumentarno-igrani film “Bogdanovci između zvijezda”, koji je premijerno prikazan 8. studenoga u Zagrebu, a svoju vinkovačku premijeru imao je večeras u Gradskom kazalištu “Joza Ivakić”.
Film u produkciji Amico studija nastao je prema scenariju i priči zadnjeg zapovjednika obrane Bogdanovaca, umirovljenog pukovnika HV-a Vinka Žanića-Goge, a u filmu svjedoči 25 branitelja Bogdanovaca. Redatelj i producent filma je Stipe Majić-Pipe i sam branitelj Vukovara.
Oni koji su se večeras obratili članovima obitelji poginulih i nestalih, hrvatskim braniteljima, predstavnicima braniteljskih i stradalničkih udruga i svima nazočnima na projekciji, imali su jednu zajedničku poruku: Da se ne zaboravi kako se ne bi ponovilo.
“Film “Bogdanovci između zvijezda” naziva je prepunog simbolike. Petokraka, crvena zvijezda, nas je napravila, a neke od ovih hrabrih branitelja su zvijezde izvele iz Bogdanovaca prema Vinkovcima, prema slobodi. Kada pitate Židove zašto toliko govore o Holokaustu oni će vam otprilike ovako odgovoriti: Ako ne progovaramo, zaboravit će se. Ako se zaboravi ponovit će se. Upravo na tom tragu svi moji filmovi, “Srce Vukovara”, “Glavu dole, ruke na leđa”, “Ispod radara”, “Otkrhnuti”, progovaraju upravo o tom zlu, da se više nikada ne ponovi”, istaknuo je Stipe Majić-Pipe.
Isto je poručio i Vinko Žanić-Goge kazavši: “Zvijezda vodilja je bila: Da se ne zaboravi. Da dečki koji su tamo bili kažu što su oni sve proživjeli da bi stvorili ovu našu Hrvatsku. Jer mi smo se tamo borili za Vukovar i najvažnije borili smo se da stvorimo Hrvatsku, svoju državu, u čemu smo uspjeli”.
A bilo je to, kazao je Žanić, 40 dana pakla, od pada Marinaca, 1. listopada, do okupacije Bogdanovaca, 10. studenoga 1991. godine.
“Konstantno smo svakoga dana nekoga sahranjivali, ljudi su ginuli, nismo imali naoružanja, nismo imali protuoklopa, ali su se fantastično poslagale sve grupacije koje su bile u Bogdanovcima, od temeljne i specijalne policije, iz Vinkovaca, iz Županje, od 3. gbr. Kune, vukovarskih dragovoljaca, vinkovačkih dragovoljaca, mještana Bogdanovaca. Sve se to uklopilo u jedan sastav koji je bio fantastičan i mi smo napravili učinak mnogo veći od puno gradova u Hrvatskoj”, kazao je Žanić.
Učinak je bio velik, a velika je bila i žrtva. U Bogdanovcima poginulo je 133 branitelja i civila, među kojima 29 žena.
“Bitka za Bogdanovce obilježila je sve nas koji smo tamo bili i koji smo ratovali na tom području. Poslije toga je bilo još mnogo ratovanja i mnogo bitki, ali ovakva kao što je bogdanovačka, ta nam je ostala zapisana za cijeli život i to je nešto s čime mi živimo i s čime ćemo umrijeti”, istaknuo je Vinko Žanić-Goge.
U ime organizatora vinkovačke projekcije obratio se Stjepan Kulić, umirovljeni brigadir HV-a, sudionik bitke za Vukovar i bitke za Bogdanovce, jedan od aktera u filmu.
“Ono što prije svega želim poručiti, ne samo večeras nego uvijek i što je moje životno promišljanje nakon Domovinskog rata, to je: Da se ne zaboravi. Ono što se ne ponavlja i što se ne prenosi među nama vrlo lako se može zaboraviti, a onda i ponoviti. Upravo ovih dana svjedočimo tužnim i teškim obljetnicama i sjećanjima na stradavanje hrvatskoga naroda, a projekcijom ovoga filma večeras i općenito zapisima o Domovinskom ratu u bilo kojem obliku, činimo to da se nikada više ne bi ponovilo i da hrvatski narod nikada više ne bi doživio patnje koje je doživio prije 30 godina”, istaknuo je Stjepan Kulić.
Projekciji filma u Gradskom kazalištu “Joza Ivakić” Vinkovci, uz članove obitelji poginulih i nestalih, hrvatske branitelje i predstavnike braniteljskih i stradalničkih udruga, nazočili su i izaslanik ministra obrane brigadir Davor Babić, vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić, predsjednik Skupštine VSŽ Dražen Milinković i gradonačelnik Vinkovaca Ivan Bosančić.
Program je vodila Milka Vida, a u glazbenom dijelu nastupila je MPG “Lipa” Vinkovci.