Vlada Republike prihvatila je prijedlog paketa zakona kojima bi se reorganizirao sustav socijalne skrbi.
Novim Zakonom o socijalnoj skrbi predlaže se ukidanje novčane naknade u iznosu od četiri tisuće kuna za osobne invalidnine, što znači da će osobe s najtežim stupnjem invalidnosti moći primati invalidninu i raditi. Ministar Josip Aladrović ističe kako je cilj novog zakona integracija osoba s invaliditetom u sve sfere društva, a sve kroz jačanje društvene solidarnosti.
Predloženo je i povećanje zajamčene minimalne naknade za radno sposobnog samca na 1000 kuna, što iznosi rast od 200 kuna. Osim toga, predloženo je i povećanje naknade za osobe s invaliditetom na 1750 kuna, odnosno povećanje od 250 kuna. Prijedlogom ovog zakona predviđeno je i proširenje kruga osoba kojima se može priznati pravo na status njegovatelja, što bi potaknulo ostanak djeteta s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom u vlastitom domu te bi se spriječila njihova institucionalizacija.
Potrebno je navesti kako je u javnoj raspravi pristiglo više od 2500 primjedbi na Zakon o socijalnoj skrbi, prigovore su uglavnom uputile udruge i akademske zajednice. Najviše negodovanja izazvali su prijedlozi ukidanja rada postojećih obiteljskih domova s 1. siječnjem 2027. te ukidanja centara socijalne skrbi, koje bi zamijenili jedinstveni županijski zavodi, a vrijedi napomenuti kako ministar nije odustao od navedenih prijedloga. Obiteljski domovi nastavili bi pružati socijalne usluge kao obiteljski domovi do 31. prosinca 2026., a zatim nastavljaju raditi na principu obrta, društva s ograničenom odgovornošću ili ustanova.
Premijer Andrej Plenković naveo je kako se novim prijedlogom zakona sredstva socijalne skrbi povećavaju za 500 milijuna kuna u odnosu na prošlu godinu.