Đakovačko-osječka nadbiskupija i u Vinkovcima će osnovati katoličke škole, jednu osnovnu i jednu srednju. Vijest je to koju nam je potvrdio velečasni Pavao Mikulčić, povjerenik za osnivanje škola, istaknuvši kako je zemljište za tu namjenu već kupljeno.
U ovoj školskoj godini Hrvatska broji 12 osnovnih i 12 srednjih katoličkih škola te ukupno 4.566 učenika koji ih pohađaju, 2.202 osnovnoškolca i 2.364 srednjoškolaca. U Slavonskom Brodu u tijeku je izgradnja jedne osnovne škole, a nakon toga na red stižu Vinkovci koji bi se tako za koju godinu trebali priključiti mreži gradova koji imaju jedno privilegirano mjesto kršćanskog odgoja kao dio evanđeoskoga poslanja Crkve, kako o njima govori Nacionalni ured za katoličke škole. Još 2019. godine Nadbiskupija đakovačko-osječka odlučila je kako će velečasni Pavao Mikulčić biti povjerenik za osnivanje škola, potom je kupila zemljište na adresi Vojarska 1, a nedavno je počela i izrada projektne dokumentacije.
„Nadbiskup Đuro Hranić ima želju u Vinkovcima osnovati jednu osnovnu katoličku školu i jednu srednju katoličku školu, najvjerojatnije gimnaziju, ali to još nije zaključeno. Obje škole imale bi dva razreda po generaciji, što znači 16 razreda za osnovnu, odnosno osam za srednju. Sve skupa, kada bi škola bila u svom punom kapacitetu, osnovna škola imala bi oko 400 učenika, a srednja oko 200”, pojasnio je Mikulčić. Iako su to katoličke škole, one će, napominje, biti otvorene svoj djeci, kako katolicima tako i pripadnicima drugih vjeroispovijesti, ali i onima koji ne vjeruju.
Škole će dijeliti lokaciju, no bit će osnovane u dvije odvojene zgrade čiju izgradnju čeka skup i dugotrajan put. Iz Nadbiskupije ističu kako bi s nastavom krenuli što prije pa su, dok izgradnja ne bude gotova, pronašli privremenu lokaciju. U dogovoru s Hrvatskim šumama Podružnicom Vinkovci određeno je kako će to biti bivša PIK-ova zgrada koja već godinama zjapi prazna, a kako ni ona nije iznutra uređena, do početka nastave će proći nekih dvije godine koliko je potrebno za adaptaciju. „U ovom trenutku zapravo ovisimo o Hrvatskim šumama. Dogovor imamo, do sada smo imali korektnu suradnju pa ne sumnjam da će sada biti drugačije”, dodao je povjerenik. Napominje i kako postoji mogućnost pronalaska nekog drugog adekvatnog prostora zbog kojega bi nastava ipak mogla početi malo ranije. Veliku ulogu igraju tu i financijske mogućnosti, a kako je počela izgradnja katoličke osnovne škole u Slavonskom Brodu gdje ne postoji alternativa kada je riječ o prostoru, ove vinkovačke su na kratko stavljene na čekanje.
Unatoč kritikama kako nema smisla zidati škole u vremenima iseljavanja i kada je sve manje djece i mladih obitelji, iz Nadbiskupije napominju kako je upravo to njihov odgovor na spomenutu problematiku. „Svjesni smo situacije, ali ne želimo dignuti ruke. Baš suprotno – želimo ovom gradu dati dobru i kvalitetnu osnovnu i srednju školu te mislimo da bismo tako podignuli razinu katoličkog obrazovanja u Vinkovcima. U većini škola u gradu nastava je organizirana u dvije smjene i rijetka je ona koja nudi mogućnost produženog boravka pa i u tom polju vidimo svoju priliku sudjelovati u poboljšanju kvalitete školstva”, rekao je Mikulčić dodavši kako će osnivanjem škole biti otvorena i nova radna mjesta. Koliko točno, još nije poznato. Dodatni plus je i lokacija blizu centra grada te u neposrednoj blizini Marijinog doma što je osnivačima jako bitno jer uz obrazovanje njeguju i kršćansko-katolički odgoj nadahnut učenjem Isusa Krista.