Međunarodni je dan žena, simbol povijesne borbe za jednakost žena

|

- Advertisement -

Svijet danas ne obilježava naklonost muškaraca prema ženama, nego dan svih onih hrabrih žena koje su kroz protekla gotovo dva stoljeća istupale u borbi za svoja, a time i naša prava. Svim ženama sretan dan žena.

“Danas je Dan žena. Ne moraš raditi sve za druge, ne moraš biti najbolji roditelj, najbolji radnik u firmi, biti u vrhunskoj formi. Kad se tvoje tijelo umori, malo će se ljudi sjetiti što sve činiš. Daj sve od sebe za druge, ali ne zaboravi ni na sebe. Učini nešto i za sebe, radi ono što voliš, šetaj, idi u park, posjeti kino, spavaj, pazi na sebe, voli se i učini nešto od srca samo za sebe. Briga za druge je lijepa, ali ako ne brineš o sebi, tko će to učiniti? Djeca će odrasti, posao će uvijek pronaći zamjenu, kuća će se opet zaprljati, ali za sebe nećeš imati drugu priliku. Odmori se, zaslužuješ to”, čestitao je pripadnicama ljepšeg spola njihov dan vinkovački svećenik Stjepan Ivan Horvat.

Jedan je od brojnih koji su ovo jutro odlučili odvojiti nekoliko minuta svoga vremena i posebno naglasiti ljubav, potporu i žrtvu žena, naših majki, supruga, sestara, prijateljica i suradnica. Danas mnogi ovaj dan vide kao jedan komercijalizirani praznik, no on je puno više od čestitki, bombonjera, ruža i karanfila – simbol je povijesne borbe za jednakost žena.

Da nije bilo tekstilnih radnica koje su 8. ožujka 1857. godine u New Yorku izišle na prosvjed zbog loših uvjeta rada i niskih plaća, ni mi danas, vrlo vjerojatno, ne bi radile posao koji volimo, bile plaćena za njega, izlazile na izbore, bile neovisne. Te je žene 1857. pendrecima rastjerala policija, a one su dva mjeseca kasnije osnovale sindikat. Prosvjedi su se nastavili održavati svake godine 8. ožujka, a najmasovniji je bio 1908. kada je na ulice New Yorka izišlo 15.000 žena tražeći kraće radno vrijeme, pravo glasa i bolje plaće.

Dvije godine kasnije u Kopenhagenu je, u organizaciji Socijalističke Internacionale, održana prva Međunarodna ženska konferencija na kojoj je njemačka revolucionarka i feministkinja Clara Zetkin zatražila da se jedan dan u godini posveti obilježavanju ženskih prava. Prvi Dan žena obilježen je 19. ožujka 1911., no kasnije će se taj dan prebaciti na 8. ožujka jer su 1917. upravo tada žene dobile pravo glasa u Sovjetskom Savezu.

Na ovaj dan svi smo pozvani učiniti nešto za sve one djevojčice koje dolaze iza nas, budimo im primjer, ali napravimo nešto i u čast svim onim anonimnim ženama koje su nam prethodile, stvarajući bolje prilike i bolje uvjete za život u ovom, još uvijek muškom svijetu.

- Advertisement -

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.