Od subote na snagu stupa Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti u prometu u kojemu će se naći i novosti vezane za električne romobile koji se uvelike koriste na vinkovačkim ulicama i postali su nezaobilazno prijevozno sredstvo svih uzrasta.
Više o samom Zakonu rekao nam je voditelj poslova prometne policije Policijske uprave vukovarsko-srijemske, Boris Klinec. Naglasak je svakako na prevenciji kako bi se maksimalno smanjio broj prometnih nesreća.
„Policijski službenici učestalo upućuju građane sudionike u prometu koji koriste navedena vozila da smanje brzinu kretanja i prilagode gustoći prometa, a naročito ako se kreću nogostupom ili zonama smirenog prometa. Imali smo višekratnih akcija gdje smo u većoj mjeri upozoravali i educirali građane o načinu sudjelovanja u prometu na cestama, biciklima i romobilima”, rekao je Klinec.
Definirane su dvije nove kategorije vozila među koju spadaju i pomoćna pješačka sredstva u koju se svrstavaju romobili, dječji bicikli, koturaljke, role i slično. Osobno prijevozno sredstvo od sada je vozilo koje nema sjedala, radni obujam motor veći od 25 kubika ili elektromotor jači od 600 wata te ne može dostići brzinu veću od 25 kilometara na sat.
„Takva vozila su učestala na našim cestama, nogostupima i zonama smirenog prometa, na njih se zakon najviše i osvrnuo, i sad imamo neke zapreke koje do sada nisu postojale. Od sutra će policijski službenici intenzivno educirati građane o korištenju takvih vozila”, navodi Klinec.
Romobile smiju koristiti samo osobe starije od 14 godina i mogu se kretati isključivo biciklističkom stazom, a ako je nema, dopušteno je kretanje nogostupom s time da se ne smije ugrožavati sigurnost pješaka. Potrebno je paziti na sigurnost svih sudionika u prometu. Što se tiče zaštitne kacige, ona od sutra postaje obavezni dio opreme za svakoga tko se vozi romobilom, a predviđena kazna za nenošenje iste bit će 300 kuna. Jednaki iznos kazne će se morati platiti u slučaju korištenja slušalica.
„I sad imamo jednu zanimljivu novost, ostavljanje osobnog prijevoznog sredstva bez nadzora na prometnim površinama za kretanje vozila i pješaka je 1000 kuna. Znači, na svaki poziv kada nam građani dojave da im smeta neko osobno prijevozno sredstvo na površini na kojoj se oni kreću, morat ćemo sankcionirati korisnika tog prijevoznog sredstva”, istaknuo je Boris Klinec.
Ova stavka najviše će se odnositi na Boltove romobile, a djelatnici Policijske uprave VSŽ trenutno su u koordinaciji s Gradom Vinkovcima i Boltom kako bi se izmijenio način poslovanja. Više se vozilo neće moći ostavljati kao do sada nego će se za to morati označiti posebna mjesta za zaustavljanje. Kada govorimo o jačim modelima romobila oni neće biti podložni registraciji, ali im je zabranjeno kretanje površinama za kretanje vozila i pješaka.
„U početku će policijski službenici u velikoj mjeri provoditi edukaciju samih korisnika tih vozila, kako bi oni dobili pravu informaciju, a ukoliko zateknemo nekog tko ima baš namjeru da krši prometne propise, prema njima ćemo se drugačije ponijeti”, zaključio je voditelj poslova prometne policije PU VSŽ.