Suša uzrokuje značajne poremećaje u poljoprivrednoj proizvodnji, a nažalost, zbog sve izraženijih klimatskih promjena, sve češće pogađa i hrvatske poljoprivrednike, priopćeno je iz Ministarstva poljoprivrede te istaknuto da navodnjavanje poljoprivrednih kultura štetne posljedice od suše može znatno ili u potpunosti spriječiti.
Zato Ministarstvo, u najvećoj mjeri uz pomoć sredstava Programa ruralnog razvoja, ulaže u javne sustave navodnjavanja te sufinancira opremu za navodnjavanje na poljoprivrednim gospodarstvima.
Kako u svrhu smanjenja negativnog učinka suša, tako i osiguranja stabilnosti te povećanja konkurentnosti poljoprivredne proizvodnje, do sada su objavljena tri natječaja za investicije u osnovnu infrastrukturu javnog navodnjavanja kojima je stavljeno na raspolaganje ukupno 852 milijuna kuna.
Do sada je odobreno 666 milijuna kuna potpore za 17 projekata sustava navodnjavanja koji obuhvaćaju površinu od 7 tisuća hektara, pri čemu je predviđeno priključivanje 555 poljoprivrednika. Najviše je povukla Vukovarsko-srijemska županija i to za četiri projekta, u ukupnom iznosu od 206,1 milijun kuna.
Za navodnjavanje je ugovorila 206,1 milijun kuna, financirao se i završio sustav javnog navodnjavanja Blata – Cerna, Cerna (cca 550 ha) čiji su korisnici OPG-ovi te sustav navodnjavanja Sopot – Vinkovci, Rokovci (730 ha), gdje su korisnici PIK Vinkovci d.d. i OPG-ovi.
Lani je potpisan Ugovor o javnoj nabavi radova na građenju sustava javnog navodnjavanja Lipovac i Ervenica, ukupne površine 1.500 hektara. Vrijednost na građenju sustava javnog navodnjavanja Lipovac je 66,8 milijuna kuna, a Ervenica je 57,4 milijuna kuna.
Ukupno je tako za navodnjavanje obuhvaćena površina od 3.000 hektara. Dva sustava navodnjavanja, Tovarnik i Grabovo, su u fazi pripreme dokumentacije čije se financiranje i izgradnja očekuje u novoj financijskoj perspektivi.
Kako kažu u Ministarstvu, uzimajući u obzir važnost navodnjavanja u poljoprivrednoj proizvodnji, u rujnu je planirana objava novog Natječaja za tip operacije 4.1.1. koji će se odnositi isključivo na ulaganja u sustave i opremu za navodnjavanje na poljoprivrednim gospodarstvima, a prednost će imati ulaganja u sektoru voćarstva (osim vinove loze i maslina) i povrćarstva (uključujući krumpir).
Valja istaknuti kako su na posljednjim natječajima u sklopu tipa operacije 4.1.1., koji su se odnosili na podizanje novih i/ili restrukturiranje postojećih višegodišnjih nasada odnosno vinograda, bili prihvatljivi troškovi sustava za navodnjavanje na poljoprivrednim gospodarstvima te oprema za navodnjavanje, a projekti koji su uključivali navodnjavanje imali su prednost pri odabiru.
Ukupno je do sada za projekte koji uključuju troškove navodnjavanja odobrena potpora u iznosu od gotovo 86 milijuna kuna. Također, u cilju poboljšanja praksi koje doprinose prilagodbi i ublažavanju klimatskih promjena, kroz Strateški plan RH do 2027. definirane su intervencije usmjerene ka navodnjavanju poljoprivrednih površina, za što je iz europskih fondova osigurano 65,8 milijuna eura.