Vinkovci i Kenzingen u posljednje su vrijeme jedna od glavnih tema, kako u lokalnim tako i u nacionalnim medijima, a odlazak vinkovačke delegacije u ovaj njemački grad seciran je do najsitnijih detalja.
Tko je išao u posjet i zašto je išao, kako se i koliko putovalo i za koliko novca, tko je svirao, a tko pjevao. Ukratko, učinjeno je sve što se moglo učiniti kako bi jedan pozitivan i dobronamjeran odnos dvaju gradova, a u neku ruku i dvaju naroda, bio okarakteriziran kao nešto loše.
Pokušali smo stoga od ljudi koji su od samih početaka gradili ovo prijateljstvo te sudjelovali u brojnim zajedničkim aktivnostima, a koji su i danas rado viđeni gosti u ovom mirnom povijesnom gradiću, saznati što je to što veže ova dva grada i zašto je dobro imati ovakve prijatelje.
Podsjetimo, u Kenzingen je početkom srpnja putovala delegacija iz Vinkovaca koju su uz gradonačelnika Bosančića i gradske pročelnike činili i predstavnici dvaju vinkovačkih srednjih škola, Ogranka Matice hrvatske Vinkovci i Gradskog društva Crvenog križa te članovi jednog od brojnih slavonskihtamburaških sastava.
Nesvakidašnje prijateljstvo gradova iz različitih zemalja ima korijene u izuzetno uspješnoj suradnji dvaju društava Crvenog križa koja je započeta u najtežim trenutcima Domovinskog rata, kada je 150 djece s vinkovačkog područja spas od ratnih zbivanja pronašlo u gradovima okruga Emmendingen, među kojima je bio i Kenzingen.
Nastavljena je, priča nam današnji ravnatelj Gradsko društva Crvenog križa Vinkovci Branko Tomić, prikupljanjem i slanjem humanitarne pomoći kako u samom ratu, tako i godinama kasnije kada su Vukovarsko-srijemsku županiju pogodile katastrofalne poplave te kada smo se na ovom području suočili s migrantskom krizom.
Pomagali su njemački prijatelji i u poslijeratnoj obnovi Vinkovaca, izgradnji dječjih igrališta, donirali su čak i poljsku kuhinju.
„Humanitarna suradnja jedna je od tri središnje točke prijateljstva naših gradova. Druga je rad s mladima i razmjena učenika kroz sve ove godine, a treća međusobno prenošenje znanja i iskustava kada su u pitanju važne teme poput zaštite okoliša, odlaganja otpada i postupanja u katastrofama. Kronološki gledano, prvi kontakti gradskih čelnika i uključenih institucija, ustanova, udruga, organizacija, klubova i građana započeli su 1992. godine. Od tada pa do danas nizale su se brojne zajedničke aktivnosti isprva na humanitarnom, a potom na političkom, gospodarskom, obrazovnom, kulturnom, humanitarnom i športskom planu u kojima su sudjelovale stotine građana naših gradova. Tako je stvoreno čvrsto prijateljstvo, ozvaničeno službenim sklapanjem Povelje o prijateljstvu koju su 2. svibnja 2002. u Vinkovcima potpisali gradonačelnik Kenzingena Matthias Guderjan i predsjednica Gradskog vijeća Vinkovaca Nada Gagro. Prijateljstvo je nakon pet godina testiranja uspješnosti ispunjavanja preuzetih obveza preraslo i u, 8. srpnja 2007. godine službeno potpisano,partnerstvo gradova što je doprinijelo širenju europske ideje, upoznavanju međusobnih sličnosti i različitosti, širenju razumijevanja i razvoju prijateljstva među narodima, a u konačnici dalo veliki doprinos ulasku Republike Hrvatske u Europsku uniju“, objašnjava Tomić.
U brojnim zajedničkim projektima, o čemu se puno toga može pročitati u monografijama koje su objavljene na njemačkom i hrvatskom jeziku, sudjelovalo je više od 2.000 građana oba grada pa se može reći da je ovo partnerstvo jedno od najživotnijih u Europskoj uniji. No, prije svega treba izdvojiti razmjene učenika koje su u kontinuitetu organizirane od 2000. godine.
U razmjenama učenika vinkovačke Gimnazije i Gymnasium Kenzingen svakoga puta sudjelovalo je po dvadesetak učenika i nekoliko profesora iz svake škole. Tako je prigodom razmjene 2012. godine u Vinkovcima svečanootvoreno 51. dječje igralište u sklopu projekta Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci „Igralište za djecu minama okruženim mjestima“, za koje su sredstva prikupili učenici Gymnasium Kenzingen.
Poveznicu s Kenzingenom ima i Srednja strukovna škola Vinkovci, čiji su učenici obavljali stručnu praksu kod obrtnika u Kenzingenu 2017. i 2019. godine. Suradnja je ostvarena i među vjerskim zajednicama te na kulturnom i športskom, ali i zabavnom planu.
Gradski muzej Vinkovci i Narrenschaumuseum Kenzingen, Povijesno društvo “Pforte“, Lokal Agenda Kenzingen i Ogranak Matice hrvatske u Vinkovcima dali su veliki doprinos na kulturnom planu, a nogometni klubovi SV Kenzingen i HNK Vinkovci, stolnoteniski klubovi Kenzingen i Vinkovci i Moto-klubovi Kenzingen i Vinkovci susretima na športskom planu. Snažan pečat su ostavili i umjetnici, orkestar Stadtkapelle Kenzingen, zbor „Eintracht“ Kenzingen, slikarica i kiparica GiselaRichter, MPG „Lipa“, FA „Lisinski“, KUD „Šumari“, kipar Branko Bazina i slikar Marko Šošić, ali i tamburaški sastavi.
„Posebno se pamti 2019. godina kada je izaslanstvo Grada Vinkovaca boravilo u Kenzingenu. Putovali su tadapredstavnici Grada, 27 članova Folklornog ansambla Lisinski, 7 učenika Srednje strukovne škole Vinkovci, 12 članova ekipe prve pomoći Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci, najbolji polaznik DSD-programa u Gimnaziji Vinkovci Marko Tunjić te novinari Plave vinkovačke televizije i medijske kuće Novosti. Članovi FA Lisinski su oduševili brojne posjetitelje njihovog Stadtfesta sjajnim izvedbama hrvatskih pjesama i plesova, članovi ekipe prve pomoći Crvenog križa Vinkovci su pomagali svojim njemačkim kolegama dežurajući uz Hitnu službu Crvenog križa Kenzingen, a 8 učenika je ostalo u Kenzingenu na višetjednom stručnom usavršavanju. Glavna tema ovog susreta je bila zaštita okoliša, pa je stručni dio posjeta obuhvatio obilazak odlagališta otpada Kahlenberg i razmjenu iskustava u odvojenom odlaganju otpada. Izaslanstva su također u Sasbachu bila nazočna prezentaciji rada mobilne poljske kuhinje koju je Njemački Crveni križ tada donirao vinkovačkom Crvenom križu za opremanju službe za djelovanje u odgovoru na katastrofe“, prisjeća se Branko Tomić.
Podršku suradnji i provedbi partnerskih projekata na političkom, gospodarskom, kulturnom, obrazovnom, humanitarnom i športskom planu od samih početaka pružali su gradonačelnik Kenzingena Matthias Guderjan i gradonačelnik Vinkovaca Ivan Bosančić odnosno njegovi prethodnici doc.dr.sc. Dražen Švagelj i dr. Mladen Karlić.
Upravo je dr. Švagelj, kao jedan od najzaslužnijih za uspostavljanje i razvijanje ovog prijateljstva, posebno vezan uz Kenzingen. Njihova spremnost da nam pomognu u najtežim trenutcima srpske agresije na Hrvatsku i stalna želja za suradnju na svim područjima ono je što je na njega, kako kaže, ostavilo najveći dojam u dugogodišnjem prijateljstvu i suradnji s ovim prijateljskim gradom.
„Plemenitost koju su pokazali tijekom rata, kada su prihvatili našu djecu i profesore u svoje obitelji s velikom ljubavlju i gostoljubivošću, nešto je što se nikada ne može i ne smije zaboraviti. Najveću ulogu u tome imali su gospodin Rudi Nadler iz Njemačkog Crvenog križa i gospođa Lucija Gnant. To je i dovelo do uspostavljanja trajnog prijateljstva i uspostave partnerstva između gradova. Najvrijednije u našoj suradnji je međusobna razmjena brojnih učenika i mogućnost upoznavanja sa obiteljskim životom, načinom školovanja i rada u Njemačkoj i Hrvatskoj. Posebno se sjećam kada su naši učenici bili primljeni u Strasbourgu u Vijeću Europe, kao prva skupina učenika iz države koja nije članica EU. Isto tako, nakon više godina i njihov prijem u Europskom parlamentu“,ističe dr. Švagelj.
Poznato je kako su Vinkovčani, naročito tamburaši, uvijek rado viđeni gosti na Stadfestu, povijesnoj manifestaciji koja prikazuje srednjovjekovne običaje, baš kao i gosti iz Kenzingena na našim Vinkovačkim jesenima.
I ove godine dobrodošlicu će im zaželjeti gradonačelnik Bosančić koji stalno naglašava koliko su Vinkovci ponosni na svoje prijateljstvo, ne samo na ono s Kenzingenom nego i na ona s drugim gradovima prijateljima.
„Ovim ljudima smo prije svega zahvalni na svemu što su učinili i čine za Vinkovce. Ponosni smo na našu suradnju i odnose koji predstavljaju nešto lijepo i pozitivno. Želimo da se ugodno osjećaju u našem gradu svaki put kada nam dođu u goste, a doći će uskoro, već za Vinkovačke jeseni. Očekujemo delegaciju od 18 osoba, uz gradonačelnika dolaze i njegova zamjenica, pročelnici, gradski vijećnici te predstavnici njihovog Crvenog križa i Kruga prijatelja Vinkovaca u Kenzingenu i bit će to još jedna prilika za razgovore i razmjene ideja. Kada se sagleda kroz što su sve naši gradovi zajedno prošli i što je sve ostvareno u ovih 30 godina, sa sigurnošću mogu reći kako je naš odnos jedinstven u Europi, a siguran sam kako ćemo našu suradnju i prijateljstvo u budućnosti i dodatno proširiti“, poručuje Bosančić.
Za kraj valja podsjetiti kako su Vinkovci i Kenzingen ove godine obilježili tri značajne obljetnice, 30 godina od prvog kontakta, 20 godina od potpisivanja Povelje o prijateljstvu gradova i 15 godina od potpisivanja Povelje o partnerstvu gradova.