S ciljem podizanja svijesti o prevenciji malignih bolesti, dijagnosticiranju i mogućnostima liječenja, danas, 4. veljače, diljem svijeta obilježava se Svjetski dan borbe protiv raka.
Jedan je to od vodećih problema suvremenog društva i drugi najčešći uzrok smrti, iza srčano-žilnih bolesti te predstavlja ogroman zdravstveni, ekonomski i društveni teret većini zemalja diljem svijeta. Prema procjenama iz globalne zdravstvene statistike o raku, broj novooboljelih u svijetu u 2020. godini dosegao je 19,3 milijuna, dok je broj umrlih od raka porastao na 10 milijuna. U Hrvatskoj je 2020. godine dijagnosticirano 23.230 novih slučajeva raka, a od raka je umrlo 13.508 osoba.
Prema posljednjim podacima Registra za rak, piše Liga protiv raka Vinkovci, u Vukovarsko-srijemskoj županiji su u 2020. godini registrirane 834 novooboljele osobe od malignih bolesti te je iste godine umrlo 525 osoba. Muškarci najčešće obolijevaju od raka prostate, bronha i pluća i debelog crijeva, a žene od raka dojke, debelog crijeva i raka bronha i pluća.
Procjenjuje se da će se teret raka povećati za 25% do 2030. godine. Pored nasljedne sklonosti, koju ne možemo promijeniti, nastanku zloćudnih bolesti ili malignih tumora pogoduju brojni rizični čimbenici koje možemo mijenjati i koji ovise o našim izborima i ponašanjima. Najmanje jedna trećina zloćudnih tumora može se spriječiti, ako se ponaša sukladno znanstveno dokazanim preporukama u prevenciji karcinoma.
Na inicijativu Europske komisije nastao je Europski kodeks protiv raka koji ima za cilj informirati ljude o tome što mogu učiniti za sebe i svoje bližnje kako bi smanjili rizik obolijevanja od raka. Učinkovitim prevencijskim strategijama može se spriječiti gotovo polovica smrti od raka i to pridržavanjem 12 preporuka Europskog kodeksa protiv raka kojeg su izradili vodeći znanstvenici u području raka.:
1. Nemojte pušiti. Ne uživajte duhanske proizvode.
2. Nemojte dopustiti pušenje u svojem domu. Poduprite politiku nepušenja na radnom mjestu.
3. Održavajte zdravu tjelesnu težinu.
4. Budite tjelesno aktivni u svakodnevnom životu. Ograničite vrijeme koje provodite sjedeći.
5. Hranite se zdravo:
– jedite što više integralnih žitarica, mahunarki, povrća i voća;
– ograničite unos visokokalorične hrane (hrane bogate šećerom ili masnoćama) i izbjegavajte zaslađena pića;
– izbjegavajte suhomesnate proizvode; ograničite unos crvenog mesa i hrane s velikim sadržajem soli.
6. Ako konzumirate alkohol bilo koje vrste, budite umjereni. Nekonzumiranjem alkohola smanjuje se rizik od raka.
7. Izbjegavajte prekomjerno izlaganje suncu, osobito djece. Upotrebljavajte zaštitu od sunca. Ne sunčajte se u solarijima.
8. Poštujte zdravstvena i sigurnosna uputstva na radnom mjestu kako biste se zaštitili od tvari koje uzrokuju rak.
9. Saznajte jeste li u svojem domu izloženi zračenju od prirodno visokih razina radona. Poduzmite mjere za smanjenje visokih razina radona.
10. Za žene:
– dojenjem majka smanjuje svoj rizik nastanka raka. Ako možete, dojite svoje dijete.
– hormonskom nadomjesnom terapijom povećava se rizik od određenih vrsta raka.
11. Uključite svoju djecu u program cijepljenja protiv:
– hepatitisa B
– humanog papiloma virusa (HPV)
12. Sudjelujte u organiziranim programima za rano otkrivanje raka.
Zavod za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije koordinira i sudjeluje u provođenju Nacionalnih programa ranog otkrivanja raka. Započeo je 2008. godine, a u tijeku je 5. ciklus pozivanja muškaraca i žena od 50 do 74 godina starosti, kojima se nakon pristanka na kućnu adresu šalje test na skriveno krvarenje u stolici te se u slučaju pozitivnog nalaza obavlja kolonoskopija u Općoj županijskoj bolnici Vinkovci i Nacionalnoj memorijalnoj bolnici dr.Juraj Njavro Vukovar.
Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice, trenutno je obustavljen zbog reorganizacijskih aktivnosti na nacionalnoj razini.
U Hrvatskoj postoje dodatne aktivnosti za smanjenje rizika obolijevanja od raka pa se od školske godine 2015./2016. mogu dobrovoljno i besplatno cijepiti dječaci i djevojčice protiv HPV-a, dok su u listopadu 2020. započele aktivnosti na provedbi Nacionalnog programa za probir i rano otkrivanje raka pluća.
“Budući da se trećina zloćudnih tumora može spriječiti odabirom zdravog načina života, a jedna trećina izliječiti ranim otkrivanjem i odgovarajućim liječenjem, pozivamo sve žene i muškarce da brinu o svom zdravlju i odazovu se preventivnim pregledima”, poručuju i pozivaju iz organizacije Liga protiv raka Vinkovci.