Razgovor: Mario Komšić, direktor Vinkovačkog vodovoda i kanalizacije d.o.o.
- S obzirom na porast troškova u posljednje vrijeme bilo je nužno donijeti novu Odluku o cijeni vodnih usluga. Kako to da se VVK u ovom trenutku odlučio na promjenu cijene?Svjesni smo da će podizanje cijene predstavljati novi udar na standard naših sugrađana i nije nam drago što je do toga moralo doći. Ali, uz novonastalu situaciju, to je jedini način da ostvarimo svoj osnovni cilj, da građanima i poslovnim subjektima omogućimo sigurnu i stabilnu vodoopskrbu i odvodnju. U proteklom razdoblju došlo do naglog i velikog povećanja troškova uslijed kretanja na globalnom tržištu, a cijene vode i odvodnje nisu se mijenjale od 2011. godine odnosno 2014. godine kada je povećana cijena usluge pročišćavanja. Ukoliko bi ostali na sadašnjim cijenama, osnovna djelatnost tvrtke bila bi dovedena u tešku situaciju. Povećani opseg investicija, te sve veća tehnička modernizacija sustava uz kontinuirano povećanje zakonskih obveza doveli su do velikog rasta troškova poslovanja te je donesena ova odluka gdje je bilo nužno uskladiti cijene osnovne cijene vode kao i varijabilnih dijelova vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda za kućanstva i poslovne subjekte uz uvođenje fiksnog dijela odvodnje.
• I sami ste napomenuli kako je od zadnje promjene cijene došlo do značajnog povećanja tekućih materijalnih troškova. Možete li to malo pojasniti?
Došlo je do povećanja materijalnih troškova na održavanju cijelog sustava objekata vodoopskrbe i odvodnje otpadnih voda, prvenstveno svih energenata, ali i usluga održavanja vodoopskrbne mreže i mreže odvodnje te uređaja za pročišćavanja otpadnih voda, nabave i ugradnje vodovodnog materijala i materijala javne odvodnje. Završetkom investicija na vodnim građevinama povećan je trošak amortizacije, a povećan je i broj uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, precrpnih stanica na odvodnji i pročišćavanju otpadnih voda što je, uz značajno povećanje cijene energenata, također dovelo do povećanih troškova. Da bi vodoopskrba i odvodnja mogle funkcionirati, bez poremećaja u radu cijelog sustava, potrebna je električna energija. Mi ne možemo utjecati na količinu potrošene električne energije u smislu smanjenja jer bi to ugrozilo rad oba sustava. U proteklom razdoblju povećani su i troškovi zbrinjavanja i dehidracije mulja te prijevoza mulja s uređaja u Otoku, Ivankovu i Cerni do vinkovačkog uređaja. Tu su i konstantne zakonske obveze koje se odnose na materijalna prava radnika, kao i na njihovu edukaciju, vodoistražne radove, zaštitu okoliša, zaštitu na radu…
• Vinkovački vodovod i kanalizacija ima veliko distribucijsko područje, a proteklih godina, kroz brojne investicije, izgrađeni su i novi uređaji koji, osim što poboljšavaju kvalitetu usluge, dovode i do novih i velikih troškova, prvenstveno onih koji se odnose na električnu energiju?
Naše distribucijsko područje obuhvaća 2 grada i 15 općina. Imamo 626 kilometara vodovodne mreže, 227 kilometara mreže regionalnog vodovoda, 289 kilometara mreže odvodnje, te dodatnih 160 kilometara mreže izgrađenih u okviru projekta aglomeracije. U svojoj nadležnosti imamo regionalno vodocrpilište u Sikirevcima, 3 vodospreme u Vinkovcima, Retkovcima i Nuštru, 5 uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Vinkovcima, Otoku, Ivankovu, Cerni i Nuštru, 23 crpne stanice vodoopskrbe i 70 crpnih stanica odvodnje, od čega je 40 novih izgrađenih u sklopu projekta aglomeracije. Uslugu javne vodoopskrbe obavljamo s 12 vodozahvata u Sikirevcima, Tovarniku, Starim Mikanovcima, Vrbanji, Oroliku i Starim Jankovcima. Mi smo prije nego je krenuo projekt aglomeracije imali uređaj za pročišćavanje otpadnih voda u Vinkovcima i uređaj u Nuštru, a kroz ovaj projekt vinkovački je uređaj rekonstruiran i podignut na 3. stupanj pročišćavanja, a uređaji u Otoku, Ivankovu i Cerni pušteni su u puni rad što je dovelo do povećanja troškova. Povećani su troškovi zbrinjavanja i dehidracije mulja, prijevoza mulja s uređaja u Otoku, Ivankovu i Cerni do vinkovačkog uređaja, zbrinjavanja otpada s grubih i finih rešetki i pjeskolova kao i rada sondi za mjerenje pojedinih koncentracija uz troškove kontrole otpadne vode. No rekonstrukcija uređaja u Vinkovcima i puštanje u rad preostala tri uređaja bilo je nužno zbog zaštite okoliša i zdravlja ljudi.
• Provode se i neki projekti koji bi u konačnici trebali dovesti do smanjenja troškova?
Tako je. Projekti koje provodimo trebali bi imati pozitivan utjecaj na poslovanje Vinkovačkog vodovoda i kanalizacije, prvenstveno oni koji se odnose na smanjenje gubitaka vode i broja kvarova na mreži. U tijeku je projekt smanjenja gubitaka u vodoopskrbnom sustavu grada Vinkovaca koji ima za cilj gubitke u sustavu smanjiti za oko 20 posto. Pri kraju su radovi na prvoj fazi prvog projekta koji bi trebao završiti do kraja ove godine. Vinkovački vodovod je za sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti kandidirao 10-ak projekata iz vodoopskrbe koji se dijelom također odnose na smanjenje gubitaka uz izgradnju dvije vodospreme u Slakovcima i Drenovcima koje bi regulirale i smanjile tlak u mreži. Također za financiranje iz fondova EU kandidirano je nekoliko projekata vezanih uz energetsku obnovu, između ostalih i upravne zgrade Vodovoda, što bi uz digitalizaciju poslovanja trebalo dovesti do smanjenih troškova. Kroz projekt X-degree Vodovod je postavio solarne panele na vodospremama Kanovci, Lipovac i Retkovci te uređajima za pročišćavanje otpadnih voda Otok, Ivankovo i Cerna. Osim što se na taj način čuva okoliš, proizvode se i dodatne količine električne energije pa je tako u 2020. proizvedeno 497,75 MWh, a u 2021. godini 477,83 MWh struje.
• Kakve promjene donosi nova Odluka o cijeni vodnih usluga?
Kako bi se pokrili svi troškovi poslovanja prema Uredbi o najnižoj cijeni vodnih usluga bilo je potrebno uskladiti fiksni dio cijene vodnih usluga javne vodoopskrbe te uvesti novi fiksni dio cijene vodnih usluga javne odvodnje otpadnih voda za sve kategorije korisnika koji koriste navedenu uslugu, uskladiti varijabilni dio vodne usluge javne vodoopskrbe za korisnike koji su priključeni na regionalni vodovod, izjednačiti vodnu uslugu javne vodoopskrbe korisnika koji su priključeni na lokalne vodozahvate s korisnicima priključenima na regionalni vodovod te uskladiti varijabilni dio skupljanja i pročišćavanja otpadnih voda za sve kategorije korisnika. Kada se uspoređuju cijene vodnih usluga Vinkovačkog vodovoda i kanalizacije s cijenama koje imaju ostali isporučitelji vodnih usluga vidljivo je kako su one niže u gotovo svim stavkama, najviše u fiksnom dijelu vode, odvodnje i pročišćavanja. Naime, većina isporučitelja i do sada je imala fiksnu naknadu po sve tri stavke dok je Vinkovački vodovod imao fiksnu naknadu samo za vodoopskrbu te je razlika u cijeni u tom dijelu bila višestruko veća kod ostalih isporučitelja vodnih usluga. Želim posebno naglasiti da socijalno ugroženi građani vodne usluge plaćaju po posebnim, nižim cijenama koje s 40 posto sufinancira Grad Vinkovci, te da smo suglasnost za novu Odluku dobili od Vijeća za vodne usluge, kao tijela nadležnog za osiguravanje zakonitosti u području određivanja cijena vodnih usluga.