Uz sve ostale promjene i novosti, nova 2023. donijela je i nezadovoljstvo dostavljača Wolta koji od početka godine ukazuju na nepovoljan položaj. Kako kažu, zbog novog Zakona o radu mogli bi izgubiti do trećine svojih primanja, na što će ponovno upozoriti velikim prosvjedom 10. ožujka u Zagrebu.
Razlog zbog kojih su se odlučili na prosvjed je smanjena cijena plaćanja njihove dostave nakon što je Wolt svoj cjenik preračunao iz kuna u eure. Naime, iz Wolta su prilikom preračunavanja smanjili cijenu redovnih dostava biciklistima i vozačima za 2 centa u radijusu od 1,5 kilometara. Prije su vozači motornih vozila po dostavi zarađivali 14,50 kuna, a sada 1,90 euro (14,32 kn). Smanjen je i bonus dostavljačima za izvršenih 125 dostava u jednom tjednu za tri eura – sada je 50 eura (376 kn), a bio je 400 kuna.
Do nadležnih nismo uspjeli doći, no saznali smo kakvo razmišljanje vlada među vinkovačkim dostavljačima. I oni nova pravila opisuju kao „nepoštenu poslovnu praksu” zbog koje bi mogli mjesečno zarađivati 500 do 600 kuna manje ako će raditi vremenski isto kao prije.
„Fiksno za aute imali smo 13.50 kn, a za bicikle 13kn po dostavi + za svaki kilometar zračne linije što je ovdje kod nas u gradu rijetkost, eventualno kad idemo za Mirkovce ili Novo Selo. Uz to, imali smo garantiranih 35kn po smjeni, bilo posla ili ne, to većinom bude u novim gradovima kako bi dostavljači imali sigurnu zaradu. Dostava je sad pala na 1.77 eura za auto i 1.70 za bicikl, a ukinuli su i garantirani iznos pa sad ovisimo o dostavama”, pojasnili su nam.
Sada žive samo od dostava i ako se dogodi jedan lošiji mjesec, upozoravaju, zarada je nikakva. Doprinosi, provizija agregatoru (poslodavcu), amortizacija za gorivo i drugi troškovi jednostavno su postali prevelik teret za njihova leđa.
Velik, ako ne i najveći, problem je i što od 1. ožujka dostavljači ne mogu raditi koliko žele nego samo onoliko koliko je zakonom dozvoljeno, tj. 40 sati tjedno. „Sad kad smo normalno prijavljeni trebali bi po zakonu imati i uvjete kao svi ostali radnici, ali mi i dalje nemamo pravo na godišnji ili bolovanje. Želimo raditi, ali i da nas se normalno plati”, poručuju.
Na području grada Vinkovaca je osam dostavljača i svi podržavaju štrajk i borbu kolega iz cijele Hrvatske. Do sada su i oni sami prosvjedovali, a o odluci hoće li isto napraviti i sutra, kažu, odlučit će okolnosti. Ako do toga dođe, ponovno će se isključiti s platforme za naručivanje hrane te svojim vozilima neće obavljati dostavu do klijenata.