Povijesno i športsko društvo „Hrvatski sokol” Vinkovci osnovano je 1905. godine. Ne htijući se pridružiti jedinstvenom Sokolu Kraljevine Jugoslavije, društvo je ugašeno 1929. godine, a obnovljeno je 1992. godine.
„Hrvatski sokol” početkom ožujka održao je svoju redovitu Izbornu skupštinu na kojoj je za predsjednika ponovno potvrđen Tihomir Marojević.
„Članovi „Hrvatskog sokola” ponovno su mi ukazali čast i dali obavezu da vodim naše društvo, koje je praktički jedno od najstarijih u gradu, i nadam da ću njihovo povjerenje i dalje uspjeti opravdati. Ako radimo nešto što volimo, to nije teško, ali svakako uzima vremena. Međutim, nisam u tome sam. Tu je i Sokolsko vijeće i drugi aktivni članovi koji pomažu. Također, imamo dobru suradnju i potporu od Grada Vinkovaca i Županije i to je ono najvažnije. Ima i sponzora, ali Grad i Županija najznačajniji su izvor financiranja udruga”, ističe Tihomir Marojević.
„Hrvatski sokol” i u ovoj godini nastavio je s tradicijom obilježavanja rođendana bana Vinkovčanina Josipa Šokčevića (Vinkovci, 7. ožujka 1811. – Beč 16. studenog 1896.), hrvatskoga velikana čiji su posmrtni ostaci upravo zaslugom ovoga društva 2002. godine preneseni iz Beča u Vinkovce.
U okviru izdavačke djelatnosti 8. ožujka predstavljeno je novo izdanje, knjiga u biblioteci Spomenar. „Dr. Viktor Urbiha društveni i politički radnik”. Viktor Urbiha (1892., Vrbanja – 1976., Vinkovci), još je jedan važan Vinkovčanin, koji pod komunističkom vlasti vrlo brzo pada u nemilost i o njegovom se značaju u široj javnosti danas malo zna.
Autor knjige je mr.sc. Zlatko Virc, dugogodišnji predsjednik „Hrvatskog sokola”, danas aktivni član Sokolskoga vijeća. Trenutačno, ističe Marojević, pri završetku su i dvije monografije, jedna o povijesti sporta i jedna o vinkovačkim spomenicima te se uskoro može očekivati i njihovo predstavljanje.
„Aktivna je i naša Sokolska garda. Nedavno je bila na gostovanju u Požegi, a upravo očekujemo poziv iz Pregrade gdje tradicionalno gostujemo početkom travnja u povodu Dana grada. Ovom prilikom pozvao bih sve zainteresirane da nam se jave u „Hrvatski sokol” žele li biti redoviti članovi ili članovi Sokolske garde kroz koju im omogućujemo i edukaciju i obuku kao i druženje i zanimljiva putovanja. Meni je bila čast dok sam bio član garde i mislim da bi to bilo i velikoj većini Vinkovčana samo što nisu dovoljno informirani o tome. Zato neka nam se jave”, ističe Tihomir Marojević.